Sok, nektar, napój jaka jest różnica?

W świadomości konsumentów jeszcze do niedawna, pojęcia soku, nektaru i napoju zlewały się w jeden produkt. Ostatecznie sok to sok – powiedziałby ktoś. Tymczasem istnieją zasadnicze różnice pomiędzy sokiem, nektarem, a napojem. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej regulują je ściśle określone przepisy, które dostarczają wytycznych dla każdego z nich.

Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, bowiem wielu jest przedsiębiorców, którzy mamią konsumentów chwytliwymi hasłami, które zwyczajnie wprowadzają kupujących w błąd. Osłabiona czujność może spowodować, że nabędziemy coś, co nie przedstawia sobą zbyt wysokiej wartości. Aby się przed tym uchronić, należy zawsze zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.

Nie taki koncentrat straszny, jak go malują

Zdecydowana większość produktów, wyprodukowanych z owoców lub warzyw, nosi mylne miano soku. Tymczasem na to określenie zasługuje tylko niewielka część z nich. Co więc powinno go charakteryzować?

Przede wszystkim odpowiednia zawartość owoców lub warzyw. Najlepiej jeśli jest wyciskany bezpośrednio. Jednak koncentrat nie jest wcale tak zły, jak zwykło się o nim sądzić. Sok z koncentratu zachowuje swoje właściwości, a uzyskuje się go poprzez odtworzenie proporcji wody i aromatu, usuniętych w procesie zagęszczania. Zabieg ten stosuje się przede wszystkim po to, aby możliwe było uzyskanie soku z owoców i warzyw sezonowych lub w sytuacji, gdy wykonuje się go z roślin egzotycznych, hodowanych daleko od miejsca wytwarzania produktu.

Sok owocowy może zawierać niewielkie ilości cukru (soki warzywne mogą zawierać sól), ale obecnie wykorzystuje się raczej naturalną słodycz. Nie mogą za to zawierać sztucznych barwników, aromatów ani żadnych środków konserwujących.

Większość z nich jest niestety poddawana pasteryzacji, przez co traci część swoich witamin i składników odżywczych.

Nektar – prawie idealny napój bogów

Zgodnie z dyrektywami unijnymi musi zawierać od 25% do 100% wsadu owocowego lub warzywnego. W odróżnieniu od soku dodaje się do niego wodę, substancje słodzące i kwas cytrynowy. Nie może jednak zawierać aromatów i sztucznych barwników. Obecne w produkcie smak i barwa pochodzą bezpośrednio z owoców i warzyw.

Decydując się na wybór nektaru, warto zwrócić uwagę, aby nie zawierał za dużo cukru. Dla tego produktu norma wynosi bowiem od 15 do 150 gramów na litr produktu. Najlepiej, więc jeśli zawartość substancji słodzących będzie bliższa dolnej granicy.

sok

Napój – hulaj dusza, piekła nie ma!

Tak mniej więcej można określić normy dotyczące napojów. Tak naprawdę nie obowiązują tu bowiem żadne limity. Jest to najmniej wartościowy produkt, ponieważ jest to bardziej woda z sokiem, w której wsad owocowo-warzywny wynosi maksymalnie 30%.

Co więcej, można do niego dodawać zarówno cukier, jak i aromaty, barwniki, a nawet substancje konserwujące. Może być również utrwalany chemicznie, żeby był zdatny do spożycia przez dłuższy czas. Ze względu na dużą ilość sztucznych dodatków, najlepiej unikać napojów w swojej diecie.

Zawsze trzeba czytać etykiety

Ponieważ producenci są zobligowani przepisami do przestrzegania określonych reguł, wszelkie informacje o produkcie powinniśmy znaleźć na opakowaniu. Im jest ich więcej, tym większa szansa, że mamy do czynienia z rzetelną i wiarygodną marką. Co więcej, w dobie masowej produkcji żywności, lepiej jest wybierać wytwory małych przedsiębiorstw, zamiast gigantycznych koncernów.

Wybierając się na zakupy, warto również zawsze czytać etykiety, ponieważ od tego zależeć będzie, jakiej jakości produkty trafią do naszego domu, a w efekcie do naszego brzucha.

Jakie informacje powinny znaleźć się na etykiecie?

Aby uzyskać wszystkie niezbędne dane o produkcie, na opakowaniu powinny znaleźć się:

  • nazwa handlowa produktu (np. sok pomarańczowy);
  • informacja czy pochodzi on z koncentratu czy nie;
  • jaka jest zawartość owoców i warzyw w produkcie;
  • czy zawiera dodatkowy cukier;
  • data przydatności do spożycia;
  • warunki przechowywania;
  • wartość odżywcza;
  • nazwa producenta.

Dopiero na podstawie uzyskanych informacji, możemy dokonać właściwego wyboru.

Źródła informacji:

1/ https://ulicaekologiczna.pl/kuchnia/sok-napoj-czy-nektar-jest-roznica

2/https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/sok-nektar-napoj-czym-sie-roznia-jak-wybrac-zdrowy-sok-aa-eyfJ-bmpA-rCNy.html