Olej słonecznikowy, rzepakowy, lniany, czy inny?

Jak zachować zdrowie i urodę na dłużej? Jakie produkty wybierać? Takie pytania kłębią się w głowach coraz większej grupy ludzi. Stajemy się coraz bardziej świadomi w wyborze produktów, które spożywamy. Czytamy artykuły, zdobywamy wiedzę, nie chcemy być oszukiwani przez producentów i przyjmować wszystkiego, co jest przez nich serwowane. Przyszedł czas, kiedy człowiek mówi temu zdecydowane nie!

Wśród wyrobów mających drogocenny wpływ na układ człowieka bardzo znaczące miejsce zajmują zdrowe i pyszne oleje zimnotłoczone. Stanowią one skarbnicę drogocennych witamin i minerałów, które wspomagają działanie naszego organizmu. Zawierają między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, których obecność w diecie jest niezbędna. Stosowane są zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, a więc charakteryzują się szerokim spektrum działania. Jakie są ich właściwości? Gdzie znajdują zastosowanie? Który jest najlepszy? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Znaczenie nierafinowanych olejów roślinnych w diecie człowieka

Nierafinowane oleje roślinne są bardzo ważne w zdrowej diecie człowieka ze względu na występowanie dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, omega 3, a także omega 6. Komponentów tych niestety brakuje w codziennym menu wielu Polaków. Występują one przede wszystkim tłustych rybach morskich, których jemy niestety bardzo mało. W celu uzupełnienia braków warto zatem spożywać nierafinowane oleje roślinne. Mają one lecznicze właściwości. Poniżej prezentujemy najwartościowsze oraz najzdrowsze oleje tłoczone na zimno.

Olej słonecznikowy

Zimnotłoczony olej słonecznikowy jest cudownym produktem, który działa niezwykle korzystnie na układ człowieka. Produkt ma w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega 6, a także omega 9. Ponadto, znajdziemy w nim także witaminę E, beta-karoten oraz lecytynę. Bardzo dobrze sprawdza się w kuchni jako element wielu wartościowych i smacznych dań i w kosmetyce. Olej słonecznikowy stosuje się również w profilaktyce zdrowotnej.

Właściwości oleju słonecznikowego

Dlaczego warto stosować nierafinowany olej słonecznikowy? Produkt wykazuje korzystny wpływ niemal na każdą sferę związana z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Dodawanie produktu do przygotowywanych dań przynosi przede wszystkim działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu organizm pozbywa się toksyn i innych niebezpiecznych substancji. Ponadto, systematyczne spożywanie oleju przyczynia się do likwidacji wyprysków, regulacji wydzielania sebum, poprawy ogólnego wyglądu naszej cery. Jest to eliksir młodości, który spowalnia procesy starzenia się skóry. Zmniejsza ilość wolnych rodników, które są przyczyną tworzenia się stanów zapalnych. Pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego oraz krążenia. Olej słonecznikowy sprawia, że nie musimy przejmować się poziomem tak zwanego złego cholesterolu. Warto wspomnieć o aspekcie istotnym dla mężczyzn, a mianowicie wyrób ten poprawia jakość nasienia.

W jaki sposób stosować olej słonecznikowy w kuchni?

Gdy pragniemy skorzystać z cennych właściwości oleju słonecznikowego, powinniśmy dodawać produkt do wielu potraw. Wyróżnia się niezwykle delikatnym smakiem. Zapach jest cudowny i zbliżony do ziaren słonecznika. Doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju surówkach, sałatkach. Można nim także polewać makaron, maczać w nim świeże i chrupiące pieczywo. W przygotowywaniu potraw unikamy obróbki termicznej przekraczającej 42 stopnie Celsjusza, żeby nie stracić cennych witamin i minerałów.

Jak można jeszcze wykorzystywać olej słonecznikowy?

Określony komponent bardzo dobrze sprawdza się również w kosmetyce. Można z niego przygotowywać maseczkę bądź stosować do olejowania włosów. W pierwszym zastosowaniu przyczynia się do likwidacji trądziku, ujędrnia skórę, a ponadto spowalnia procesy starzenia. W drugim przypadku wzmacnia włosy, sprawia, że są gładkie, bardzo dobrze się rozczesują, zyskują połysk.

Olej rzepakowy

Tak jak to zostało wcześniej wspomniane, nierafinowane oleje roślinne są preferowane w diecie człowieka ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one niezbędne do zapewnienia organizmowi człowieka prawidłowiej pracy serca, działania układu krwionośnego, pracy nerek, a ponadto kondycji skóry. Organizm nie potrafi ich wytworzyć, dlatego też musimy dostarczać wskazane substancje wraz z pożywieniem. Podkreślić należy także fakt, że duże znaczenie ma proporcja zachodząca między określonymi kwasami. Najbardziej pożądana to 2 do 1 (omega 6 do omega 3). Nie jest łatwo utrzymać taką zależność. Olej rzepakowy to jedyny produkt, który charakteryzuje się właśnie takim stosunkiem. Zauważyć należy fakt, że żaden nierafinowany olej nie zachowuje tej zasady. W związku z tym pod względem tej proporcji góruje on nad wszystkimi innymi. Oczywiście oprócz tych kwasów w oleju rzepakowym zawarte są również cenne witaminy, wśród których wymienia się A, E oraz K i sole mineralne.

Właściwości oleju rzepakowego

Obecność wspomnianych wyżej składników doskonale wpływa na pracę mięśnia sercowego, a ponadto funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Co więcej, poprawia się wygląd naszej cery i nerki lepiej działają. Istotną korzyścią jest także, ograniczanie zawartości zawartości cholesterolu (LDL) w organizmie człowieka. Obecność witaminy E niweluje działanie wolnych rodników, które doprowadzają do tworzenia się stanów zapalnych. Witamina K ma pozytywny wpływ na proces krzepnięcia krwi, natomiast A wspiera kondycję oczu, a także naszej skóry. Ponadto, olej rzepakowy ma w swoim składzie fitosterole, które wykazują aktywność przeciwutleniającą, a więc antynowotworową.

Olej rzepakowy zastosowanie

Olej tłoczony na zimno nie wolno poddawać obróbce termicznej, gdyż traci swoje właściwości. Ważne jest, aby produkt przechowywany był w ciemnym szkle w zacienionym miejscu. Olej rzepakowy dodajemy do surówek, sałatek, polewamy nim pieczywo, makaron. Praktycznie możemy nim wzbogacać nim każdą potrawę. Zyskamy na smaku oraz zapewnimy sobie cenne składniki.

Olej rzepakowy doskonale sprawdza się w kuracji włosów. Wykorzystywany do olejowania wzmacnia nasze kosmyki, nawilża oraz regeneruje ich strukturę, W celu zapewnienia sobie jak najlepszego rezultatu musimy używać produktu systematycznie.

olej

Olej lniany

Olej lniany zajmuje czołową pozycję wśród najzdrowszych olejów na świecie. Wyróżnia się niepowtarzalną oraz niezwykle korzystną proporcją nienasyconych kwasów tłuszczowych. Substancje te biorą udział w budowie komórek, a także wytwarzaniu hormonów. Warto podkreślić, że wskazane składniki obniżają poziom cholesterolu LDL. Dzięki nim układ nerwowy człowieka funkcjonuje sprawnie. Koniecznie nie należy pomijać kwestii, że produkt ten ma w swoim składzie znaczne ilości witaminy E. Jest to komponent doskonale odżywiający skórę, a także zapobiegający chorobom układu krążenia. Omawiana witamina zapewnia ochronę przed stresem oksydacyjnym. Przyczynia się ona do tego, że nie dochodzi do nadmiernej produkcji wolnych rodników. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku ich dużej ilości dochodzi do powstawania różnych zmian chorobowych.

Jakie właściwości ma olej lniany?

Spożywanie oleju lnianego dostarcza składników, które chronią serce i skutecznie zapobiegają chorobom układu krążenia. Omawiając określony produkt, koniecznie trzeba wspomnieć, że wyrób ten stanowi zasadniczy składnik diety doktor Budwig. W jej przekonaniu przyjmowanie znacznych ilości kwasu alfa-linolenowego powoduje mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór piersi. Tak jak wiemy kwasy omega 3, są potrzebne do dobrego rozwoju układu nerwowego. Prowadzone badania wskazały, że przyjmowanie oleju lnianego przez dzieci cierpiące na ADHD poprawia uwagę oraz samokontrolę, a także ogranicza niepokój. Dzięki bogactwu składników, witamin i minerałów olej lniany likwiduje stany zapalne. Bardzo istotne jest to, że w swoim składzie zawiera fitoestrogeny, które są zbliżone do działania żeńskich hormonów. Dlatego też sprawdza się jako środek łagodzący nieprzyjemne symptomy menopauzy. Olej lniany wspomaga funkcjonowanie układu trawienia. Jest to możliwe dzięki obecności steroli roślinnych, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej lniany pielęgnuje skórę. Stosowanie produktu przywraca właściwy poziom nawilżenia. Dzięki temu jest ona mniej podatna na działanie czynników pochodzących z zewnątrz. Co więcej, jest doskonałym środkiem wzmacniającym i nawilżającym nasze kosmyki.

Olej lniany zastosowanie w kuchni

Olej lniany bez obaw możemy stosować bezpośrednio w czystej postaci. W tym przypadku spożywamy jedną łyżeczkę dziennie. Warto wykorzystywać ten olej, jako dodatek do różnorakich potraw. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wolno stosować wyrobu do smażenia, gotowania, czy zapiekania. Musi być spożywany w naturalne, świeżej postaci. Wówczas korzystamy z jego drogocennych właściwości. Doskonale sprawdza się jako dodatek do surówek, past, humusu, zup, ziemniaków bądź kaszy. Wspaniale smakuje ze świeżym pieczywem. Świetnie komponuje się z koktajlami warzywnymi i owocowymi. Trzeba spróbować połączenia oleju lnianego z odtłuszczonym twarogiem, jogurtem, bądź kefirem. Takie rozwiązanie proponuje dieta doktor Budwig.

Olej rydzowy

Jest to drogocenny tłuszcz roślinny, który stanowi źródło cennych witamin i innych ważnych składników. Jest to produkt niszowy na rynku. Jednakże jego właściwości lecznicze są wyjątkowe. Warto zainteresować się określonym produktem. Co można znaleźć w oleju rydzowym? Jakie dzięki temu uzyskuje właściwości? Stanowi on bardzo bogate źródło witaminy A oraz B. Wpływają one korzystnie na zdrowie naszych oczu. Co więcej, wskazane komponenty poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Olej rydzowy świetnie obniża poziom złego cholesterolu, a także trójglicerydów. Stosowany zewnętrznie znacznie przyspiesza gojenie się ran. Wykorzystanie produktu łagodzi symptomy atopowego zapalenia skóry oraz poprawia jej elastyczność. Jest świetny dla cukrzyków, gdyż wyrównuje poziom glukozy. Istotny jest również fakt, że jego systematyczne stosowanie skutecznie opóźnia starzenie się ludzkich tkanek.

Olej rydzowy – zastosowanie w kuchni

Olej rydzowy podajemy wyłącznie na zimno. Jak w przypadku każdego nierafinowanego oleju wysoka temperatura pozbawia produkt cennych składników. Najczęściej dodawany jest do surówek, sałatek, pieczywa, twarogu, jogurtu, kaszy oraz ziemniaków. Doskonale podkreśla smak potraw. Niegdyś był wykorzystywany do maczania w nim pieczywa. Wówczas dodawano do niego pieprz oraz cebulę.

To nie wszystkie produkty, na które warto zwrócić uwagę. Niezwykle cenne są także: olej konopny, z czarnuszki, wiesiołka, orzechów, czy ostropestu. Wszystkie zawierają cenne składniki, które bardzo dobrze działają na zdrowie człowieka. Pamiętajmy o tym, że powinnien być spożywany wyłącznie na zimno. Włączenie olejów nierafinowanych do diety sprawi, że nasz organizm odwdzięczy się nam z nawiązką! Zyska nasze zdrowie i uroda!