Ilość cukru w napojach gazowanych – porównanie

Napoje gazowane oraz inne smakowe cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko ze względu na ich różnorodność smakową, ale także dostępność. Wygodna butelka czy puszka, którą śmiało można nazwać jednorazową. Jednak mało kto wie, ile cukru w napojach gazowanych się znajduje. Zresztą, nie tylko w nich, ponieważ w teoretycznie zdrowszych, niegazowanych sokach, dawki także są ogromne. Przed kupnem ulubione napoju, warto zatem najpierw dokładnie przejrzeć jego skład.

Ilość cukru w napojach gazowanych – porównanie

Zawartość cukru w napojach gazowanych prezentuję się następująco:

Cola – cola – butelka 2 l zawiera 212 g cukru, gdzie na szklankę przypada 26,6 g, a w 100 ml 10,6 g.

Pepsi – butelka 2 l zawiera 220 g cukru, w szklance 27,5 g, a w 100 ml 11 g.

Mirinda – 2 litrowy napój zawiera 258 g cukru, w szklance znajdziemy go 32,25 g, z kolei w 100 ml wynosi o 12,9 g.

Sprite – 2 litry napoju to 200 g cukru, w szklance jest 25 g, a w 100 ml 10 g cukru.

Fanta pomarańczowa – 184 g cukru w 2 litrach, w szklance 23 g, a w 100 ml 9,2 g. Warto zauważyć, że w fancie cytrynowej przypada dużo więcej cukru, ponieważ 2 litrowy napój gazowany posiada 224 g cukru.

Mountain Dew – 248 g cukru w 2 litrach, w szklance 31 g, a w 100 ml 12,4 g cukru.

7 Up – w 2 litrach jest 214 g cukru, 26, 75 w szklance oraz 10,7 g w 100 ml napoju.

Dr Pepper – 2 litrowy napój gwarantuje poziom cukru w ilości 138 g, w szklance 17,25 g, a w 100 ml 6,9 g cukru.

Soki i napoje niegazowane – porównanie

Lipton Ice – 138 g cukru w 2 litrach napoju, 17, 25 g w szklance oraz 6,9 g cukru w 100 ml.

Nestea – w 2 litrach 150 g, a w 18, 75 g cukru w szklance, natomiast w 100 ml jest 7,5 g.

W napojach energetycznych również cukier stanowi ogromny procent. W Tigerze oraz Red Bullu wynosi 216 g cukru na 2 litry, w szklance 27, a w 100 ml 10,8 g. Najlepiej wypada Burn, gdzie cukier w 2 litrach wynosi 132 g, w szklance 16, 5, a w 100 ml jest 6,6 g cukru.

Sytuacja jest bardzo podobna we wszystkich napojach owocowych, np. jabłkowych albo pomarańczowy sok będzie zawierał około 10 g cukru na 100 ml, co w tradycyjnej 1,5 litrowej butelce daje go aż w granicach 150 g cukru.
Wcale nie lepiej na tym tle wypadają wody smakowe. Zawartość cukru w napojach gazowanych i sokach jest większa. Patrząc jednak na fakt, że to woda z dodatkiem koncentratu, to nie jest już tak ciekawie. W wodach smakowych w 1,5 litrze znajduje się 69 g cukru, co powoduje ilość 4,6 g cukru w 100 ml wody.

Pod lupę jeszcze warto wziąć napoje stworzone głównie dla dzieci:
Pysio – mała butelka 300 ml zawiera w sobie 36 g cukru, gdzie w 100 ml jest 12 g.
Kubuś – również mała butelka 300 ml ma 34,5 g cukru, a w 100 ml w taki razie jest 11,5 g.

Wszystkie przedstawione wyżej przypadki, pozwalają jasno stwierdzić – ilość cukru w składzie napojów gazowanych, jak i niegazowanych jest za zdecydowanie wysoka. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO jasno mówią, że dzienne spożycie cukru nie powinno przekraczać 25 g. Powyższe statystyki pokazują, że, niektóre napoje w szklance już przekraczają ten poziom. Dlatego zdrowy rozsądek i umiar jest najważniejszy.

ilość cukru w napojach gazowanych

Wysoka zawartość cukru w napojach gazowanych i niegazowanych – skutki

Negatywną konsekwencją spożywania zbyt dużej ilości cukru będzie nadwaga, która może przerodzić się w otyłość. Z kolei otyłość jest początkiem innych chorób. Można chociaż wspomnieć, że u otyłej osoby powstają trwałe zmiany miażdżycowe. Oprócz niej zwiększa się ryzyko zachorowań na cukrzycę typu 2, chorób układu krążenia, a nawet zmian nowotworowych.

Cukier to wysokokaloryczna bomba, która pobudza apetyt, poprzez zwiększanie wzrostu glukozy we krwi. Tym samym, trzustka zmuszona jest do nagłego wyrzutu insuliny, co ma swoje przełożenie w dalszym funkcjonowaniu organizmu. Dlaczego? Ponieważ takie wahania stopniowo wpływają na leptynę, której nadwrażliwość spada. W konsekwencji leptyna, która hamuje uczucie apetytu, nie działa właściwie, zwiększając apetyt u danej osoby, a cukier zamienia się w tłuszcz. Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej sprawia, że poziom insuliny wzrasta w organizmie. Insulina wydzielana w dużej ilości uszkadza nabłonek naczyń krwionośnych. Większy poziom trój glicerydów, to również sprawka cukru. Ten aspekt bezpośrednio wpływa na wspomnianą wcześniej miażdżycę, zwiększając m.in. poziom złego cholesterolu. Nadmierny tłuszcz nagromadzony w organizmie oddziałuje także negatywnie na bakterie jelitowe lub układ odpornościowy. Sam cukier, który w dużym zapasie jest nagromadzony sprzyja stanom zapalnym oraz otłuszcza organy wewnętrzne. Zatem podsumowując – nie wpływa w żadnym stopniu dobrze na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Woda to najlepsza alternatywna

Znając ilość cukru w składzie napojów gazowanych i niegazowanych, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wody mineralnej. Można oczywiście od czasu do czasu napić się soku czy napoju gazowanego. Jednak w głowie cały czas powinna być informacja, ile cukru taki napój zawiera. Jeśli komuś nie do końca odpowiada smak zwykłej wody, zawsze może samemu stworzyć sobie unikatowy smak, korzystając z dodatków. Liście mięty, świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub z limonki, łyżka miodu, syrop klonowy czy nawet imbir. To wszystko doskonale sprawdzi się jako dodatek do wody urozmaicając jej smak i nadając charakteru.

Dlaczego jeszcze warto pić wodę? Przede wszystkim dlatego, że człowiek głównie składa się z wody. Jest ona bowiem składnikiem krwi, rozprowadza substancję odżywcze w organizmie czy reguluje temperaturę ciała. Poza tym, nawilża, chroni i zabiera z organizmu zbędne produkty wytworzone w przemianie materii. To woda podtrzymuje życie, bo bez niej żaden człowiek by nie przeżył. W porównaniu z napojami gazowanymi i sokami zapewne woda wygląda blado w wielu aspektach. Nie taki smak, nie taki kolor, nie takie bąbelki. To tylko powierzchowne złudzenie, ponieważ pod względem zdrowotności woda przebija wszystko inne. Nie zawiera dużej ilości cukru ani innych kwasów czy sztucznych substancji jak to ma miejsce w przypadku gazowanych napojów. Poza tym najlepiej gasi pragnienie. Zdecydowanie jest ona niedoceniania, ale również niezastąpiona i najlepsza dla naszego organizmu.

Źródła:

https://motywatordietetyczny.pl/2016/08/ukryty-cukier-w-popularnych-napojach/

https://www.ilecukru.pl/napoje.html

https://www.zsnr1.limanowa.pl/wp-content/uploads/2018/04/Dlaczego-należy-pić-wodę-i-unikać-napojów-gazowanych.pdf