Dieta przyśpieszająca metabolizm – przykłady

Niewątpliwie najważniejsze jest trzymanie diet przyśpieszających metabolizm z uwzględnieniem opisanych powyżej produktów zwiększających tempo trawienia. Trzeba sobie jednak zdawać z tego sprawę, że nawet uzupełnienie przedstawionych opisów o inne produkty i diety nie wyczerpie tematów związanych z procesami przyśpieszenia przemiany materii. Wiedza na ten temat jest bowiem obszerna i różnorodna oraz przede wszystkim zależna od wymagań określonego organizmu ludzkiego. Często staje się niezbędne zasięgnięcie porady dietetyka, a może nawet dodatkowo swojego lekarza. Dieta przyśpieszająca metabolizm – przykłady.

Osobną wiedzę stanowią diety, w których stosuje się produkty o obróbce termicznej do 420C. Taką filozofią jest witarianizm z dietą Raw. Staje się on coraz bardziej popularny na świecie. Jego założeniem jest zapewnienie doskonałego zdrowia, wyeliminowanie toksyn z organizmu, zredukowanie zbędnych kilogramów, a także zabezpieczenie przed nadwagą.

Dieta przyśpieszająca metabolizm – dieta redukcyjna – sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów

Warto jest przyjrzeć się zasadom tej diety,  daje ona bowiem szereg informacji, jak najskuteczniej pozbyć się nadwagi, czy otyłości. Tym bardziej, iż wykazuje ona, w jaki sposób stymulować własny metabolizm i poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne bez konieczności głodzenia się. Należy zaznaczyć, że celem tej diety jest redukcja tkanki tłuszczowej, bez niebezpieczeństwa wystąpienia osłabienia.

Zasady diety

Dieta na redukcję tłuszczu nie jest krótkoterminowa, wymaga czasu, aby skutecznie spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Głównie polega ona na zachowaniu ujemnego bilansu kalorycznego. Podstawową zasadą jest spożywanie od czterech do sześciu posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Bardzo ważne jest, aby przyjmowana łączna liczba kalorii była najpierw mniejsza o 10-20% od zapotrzebowania wyliczonego za pomocą wartości CPM (Całkowita Przemiana Materii). Z upływem czasu i przyzwyczajeniem się organizmu do zmniejszonych porcji żywieniowych, porcję kalorii w posiłkach można stopniowo zmniejszać, co będzie skutkowało chudnięciem.

Pierwsze kroki prowadzące do redukcji tkanki tłuszczowej

Najpierw należy obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (PPM), interpretowane również jako spoczynkowy wydatek energetyczny wyrażany w kcal. Do obliczenia tego wskaźnika służy jeden ze wzorów Harrisa-Benedicta (wzór jest dostępny w Internecie). Wskaźnik ten określa ile dostarczać organizmowi kalorii, aby zachował wszystkie funkcje życiowe.

Następnie wylicza się CPM, czyli Całkowitą Przemianę Materii ze wzoru CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej, przy czym współczynnik ten ma różne wartości w zależności od zdrowia, trybu życia i rodzaju pracy oraz od aktywności fizycznej.

Jak z powyższego wynika, wartość CMP bierze pod uwagę aktywność fizyczną człowieka w ciągu dnia i wydatkowanie energii łącznie na wszystkie aktywności. Aby zmniejszyć masę ciała o około 2-4 kg miesięcznie należy spożywać posiłki o wartości mniejszej o ok. 500 kcal od wyliczonego wskaźnika CMP. Osoby posiadające dużą nadwagę powinny zredukować ilość kilokalorii nawet o 1000 kcal. W ten oto sposób deficyt kaloryczny powoduje, że organizm spala zgromadzone przez siebie zapasy tłuszczu, a następstwem tego jest chudnięcie.

Diety przyśpieszające metabolizm

Czym należy się posilać na tzw. redukcji, a czego nie wolno jeść?

Dieta redukcyjna musi się zasadzać na zdrowych i dobrze ułożonych posiłkach, przy zachowaniu regularności w przyjmowaniu posiłków. W krew powinno wejść nieprzyjmowanie jedzenia wieczorem i w nocy. Metabolizm człowieka wówczas jest o wiele wolniejszy. Dieta całodniowa bezwzględnie powinna składać się z wartościowych składników odżywczych takich jak: warzywa, półtłusty nabiał, ryby, chleb razowy i pełnoziarnisty, chude wędliny i mięso (np. cielęcina, królik, drób), czyste zupy z jarzyn, owoców, ale w małych ilościach.

Na uwagę zasługuje fakt, że sam rodzaj posiłków to nie wszystko, ważny jest bowiem sposób ich obróbki. Należy zastąpić smażone i duszone dania lekkimi potrawami gotowanymi i przyrządzanymi na parze. Ważne jest też, aby podstawowym źródłem energii były włączone do diety węglowodany, ale tylko złożone, białko oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Jednym z ważnych składników menu powinna być woda zastępująca słodkie napoje zawierające duże ilości cukrów prostych. Dla uzyskania zadowalających efektów odchudzania trzeba postarać się wyeliminować z diety tzw. puste kalorie tj. słodycze, fast foody, czy słone przekąski.

Bezwzględnie nie wolno spożywać wysoko przetworzonej żywności np. gotowych dań i dżemów. Z kolei sól, która nie jest zdrowa można przyprawami lub ziołami. Można spożywać w mniejszej ilości takie produkty jak: kasza, makarony, groch, fasola, ziemniaki, ciasta o niewielkiej zawartości słodzika.

Eksperci od diety redukcyjnej układają menu

Eksperci od powyższej diety twierdzą, że jeżeli chcemy zredukować tkankę tłuszczową, to dieta powinna zawierać dokładnie wybrane przez nich składniki. Laicy nie będą w stanie ułożyć prawidłowej diety. Dlatego opłaca się  skorzystać z pomocy ekspertów. Za pośrednictwem ich strony można zamówić gotowe posiłki z dowozem do domu w ramach diety.

Dieta przyśpieszająca metabolizm – przygotowanie zdrowych potraw

Zdrowe odżywianie to takie, w którym ograniczane jest smażenie potraw. W tym przypadku wybiera się obróbkę termiczną dającą posiłek mało tłusty, lekkostrawny, ale równocześnie smaczny.

Sposoby przygotowania posiłków

Jedzenie na surowo. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że część warzyw można spożywać bez obróbki termicznej, czyli na surowo. Okazuje się bowiem, iż niektóre z nich tracą w wysokiej temperaturze, będące w ich składzie, cenne witaminy i przeciwutleniacze. Także musimy wiedzieć o tym, że długotrwałe gotowanie zwiększa indeks glikemiczny wielu warzyw i owoców. Jeżeli zatem już musimy gotować, to należy to robić krótko.

Gotowanie w wodzie. Stosując tę metodę, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jeżeli chcemy uzyskać wywar (np. do zupy), warzywa i produkty wkładamy do wody zimnej. Powoduje to większe uwalnianie się związków z produktu do wody. Jeżeli zaś gotujemy np. mięso, rybę lub warzywa i później chcemy to zjeść najlepiej włożyć je do wody już wrzącej. Wówczas powierzchnia danego produktu prędko się zetnie i związki nie będą w dużym stopniu uwalniane do wody. W celu kontroli spożywanej soli gotowane produkty soli się po wyjęciu ich z wody.

Gotowanie na parze. Przygotowywanie posiłków tą metodą daje bardziej smaczne i aromatyczne dania niż gotowane. Ważne jest też to, iż wszystkie związki odżywcze pozostaną w produkcie. W przypadku korzystania ze sprzętu pozwalającego na piętrowe układanie produktów należy pamiętać, aby mięso i ryby zawsze były kładzione na dole, a warzywa wyżej.

Duszenie. Jest metoda polegająca na krótkotrwałym obsmażaniu produktu, a następnie gotowaniu w małej ilości wody pod przykryciem. Można też robić potrawę bez osmażania, a do wody włożyć trochę tłuszczu i gotować też pod przykryciem. Ta druga metoda jest zdrowsza. Do duszonego mięsa bądź ryby można włożyć pokrojone warzywa i przyprawy. W efekcie tego mamy gotowy sos.