Aeroby – przykłady dysycplin, wpływ na organizm

Aeroby, każdy je zna i prawie każdy stosuje, żeby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nie wszyscy jednak znają podstawy tego treningu ani jaki mają wpływ na ich organizm. Wszyscy ci, którzy chcą się za nie zabrać, powinni dokładnie poznać ich specyfikę przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pozwoli to na jeszcze lepsze wyniki, które z pewnością zmotywują do kolejnych działań. Co to są aeroby i na jakiej zasadzie działają?

Co to są aeroby?

Treningi aerobowe bazują na energii, która wytwarzana jest tlenowo. Działa to na zasadzie wymiany tlenowej, gdzie mięśnie podczas wysiłku mają dostęp do tlenu. Tym samym, dotlenione mięśnie powodują intensywniejsze spalanie tłuszczu z organizmu. Krótko mówiąc, aeroby to ćwiczenia, które podnoszą tętno do takie poziomu, że metabolizm wzrasta i pozwala na spalanie tkani tłuszczowej. Trwają ponad 90 sekund i nie stanowią wielkiego obciążenia dla organizmu. Przykładem takiego treningu będzie bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Ważne by tętno gwałtownie nie wzrastało ani nie malało.

Często aeroby mylone są z anaerobami. Treningu anaerobiczne to tzw. beztlenowe, gdzie energia pozyskiwana jest z wymiany beztlenowej. Tego typu ćwiczenia trwają przeważnie w granicach 2 minut i wymagają większego zaangażowania wysiłku fizycznego. Przykładem takich ćwiczeń jest sprint na 100 m, pompki, modne ostatnio interwały czy tabata.

Aeroby dla kogo?

Trening polecany jest dla wszystkich osób, które chcą zażyć trochę sportu. Tak samo dla tych, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Poza samym efektem spalania tkanki tłuszczowej dochodzi do dotlenienia mięśni. Dlatego osoba, która preferuje trening siłowy, również powinna skorzystać od czasu do czasu z treningu aerobowego. Aeroby to treningi trwające dłuższy czas, dlatego wiele sportowców preferuje taki typ ćwiczeń.

Jednak nie wszyscy, długotrwałe ćwiczenia aerobowe mogą spowodować spadek masy mięśniowej oraz siły. Każdy sportowiec uprawiający długodystansowe sporty obowiązkowo wykonuje aeroby. Przykładem mogą być tutaj biegi narciarskie, różne maratony, pływanie na dystansie większym niż kilometr. Zwiększa się dzięki temu kondycję fizyczną oraz potrafi bez problemów osiągać dobre rezultaty w tych dziedzinach. Niestety jak często można zauważyć, ciężko zobaczyć maratończyka, który ma pokaźną muskulaturę, tym samym potrafi wyciskać ogromne ciężary na ławeczce. Podsumowując, aeroby zwiększają wydolność organizmu oraz redukują tkankę tłuszczową, pozwalając tym samym na uczestnictwo w sportach wymagających dłuższego czasu. Jednak nie wpływają na rozrost masy mięśniowej ani nie budują siły.

aeroby

Trening aerobowy – zasady

W treningu aerobowym fundamentem są 3 kwestie, o których nie można zapominać.

Po pierwsze tętno, które musi być stałe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ powoduje, że oddychanie nie wywołuje problemów, ani nie ma uczucia zadyszki. To wszystko wpływa na komfort i ogólne predyspozycje podczas ćwiczeń. Teoria mówi o tym, że nie tętno ma balansować między 60 a 65% poziomem tętna danej osoby. Należy zaznaczyć, że każda osoba ma inne tętno maksymalne, które można sobie wyliczyć ze wzoru lub za pomocą specjalnych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Przyjmuje się, że pozytywne tętno w czasie wykonywania aerobów powinno wynosić od 120 do 130 uderzeń na minutę.

Po drugie, istotny jest również czas trwania treningu. Dlaczego? W pierwszych 30 minutach spala się glikole, który jest w mięśniach. Sprawia to, że tłuszcz spalany jest po przekroczeniu tej granicy czasowej. Nie mniej jednak nie jest to zawsze prawdą, ponieważ na ten aspekt wpływa wiele czynników. Do takich można jeszcze zaznaczać dietę, gospodarkę hormonalną czy wiek. Mimo to, aby trening kolokwialnie mówiąc, nie poszedł na marne należy wykonywać aeroby dłużej. Tym bardziej że nie jest to strasznie wyczerpujący trening.

No i po trzecie, aby trening był niezwykle efektowy dobrze by było postawić na różnorodne formy treningu. Wtedy zaangażowane będą wszystkie partie mięśniowe, co pozwoli na jeszcze lepsze rezultaty. Regularne trenowanie każdej partii mięśniowej pozwoli spalić tłuszcz z tego miejsca, a dodatkowo nie spowoduje zaniku masy mięśniowej.

Aeroby – wpływ ich na organizm człowieka

Aktywność fizyczna w postaci aerobów ma niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Kluczowymi elementami jest pozyskanie większej dawki energii, dzięki lepszemu dotlenieniu organizmu oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Te dwa elementy mają wpływ na samopoczucie oraz ogólny nastrój osoby. Oprócz tego zwiększają wytrzymałość i kondycje człowieka, która jak wiadomo jest bardzo ważna w codziennym życiu. Nie trudno wymienić sytuację, gdy wchodzenie po schodach lub inne czynności potrzebujące jakiegoś ruchu sprawiają problemy. Wykonywanie aerobów wpływa na jakość życia, podnosząc ogólną wydolność organizmu. Oprócz nich organizmowi funduje się następujące aspekty:

  • poprawianie pracy układu krwionośnego i oddechowego,
  • uelastycznia żyły,
  • mięsień sercowy zostaje wzmocniony,
  • obniża się poziom złego cholesterolu we krwi.

Dlatego nie powinno szukać się żadnych wymówek. Trening aerobowy jest zbawienny dla naszego zdrowia, poprawiając elementy, które świadczą o jakości życia. Nie jest on przeznaczony jedynie dla osób, które zawodowo uprawiają sport. Wręcz przeciwnie, wiek, płeć czy predyspozycje indywidualne nie mają tutaj żadnego znaczenia. Jedynie, na co należy zwrócić uwagę, to rodzaj wykonywanego aerobu. Do treningu trzeba podejść profesjonalnie i z głową, uwzględniając w nim aktualne zdrowie.

Plan ćwiczeń, który będzie prawidłowo rozplanowany, z pewnością przyniesie widoczne rezultaty. Będą one widoczne gołym okiem, a korzyści płynące z tego faktu będą niezliczone. Od lepszego snu do zwiększonej energii w ciągu dnia. Aeroby są dostępne w wielu formach. Nordic walking, bieganie, jazda na rowerze, spacer, skakanie na skakance, a na tym lista się nie kończy. Dlatego z całą pewnością, bez trudu każdy znajdzie coś dla siebie. Decydując się, na którą z form, można upewnić się, czy będzie ona bezpieczna dla własnego zdrowia poprzez konsultację z lekarzem. Nie zaszkodzi, a jedynie potwierdzi, czy wybór był odpowiedni. W każdym razie aeroby są czymś co z na pewno wyjdą na zdrowie.

Źródła:

https://www.ams.edu.pl/wp-content/uploads/2018/01/PODSTAWY-TRENINGU-FUNKCJONALNEGO-.pdf

https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/treningi/treningi-ogolnorozwojowe/trening-aerobowy-czyli-aeroby-zasady-i-cwiczenia-aa-eyGV-zbsG-9aZK.html

http://www.treningaerobowy.pl/podstawy-treningu-aerobowego/co-jest-trening-aerobowy