Przyśpieszenie metabolizmu – pieczywo Wasa

Zdecydowana większość diet odchudzających zaleca bezwzględne wyeliminowanie produktów mącznych, które zawierają dużo węglowodanów. Chodzi tutaj głównie o pieczywo. W przypadku, gdy dieta jest krótkotrwała (2 lub 3 tygodnie), której celem jest pozbycie się 2-3 kilogramów tkanki tłuszczowej, wtedy można wyeliminować z posiłków węglowodany.

Natomiast, gdy czas odchudzania jest dłuższy np. 2 miesiące i więcej to taki okres bez tych związków może być niedobry dla organizmu. Potrzebuje on bowiem energii do codziennego funkcjonowania. Zatem w diecie chleb jest potrzebny, ale trzeba dokonać dobrego jego wyboru ilościowego i jakościowego.  Dobrze, byłoby, aby tym chlebem był chleb ciemny razowy. Należy jednak rozważyć włączenie do codziennej diety smacznego i wartościowego pieczywa chrupkiego Wasa określonego rodzaju.

Pieczywo Wasa

Pieczywo Wasa jest wypiekane w piecu z zastosowaniem dwóch rodzajów technologii. Jednak w każdej z nich pieczywo to powstaje z ciasta z mąki i wody, a następnie posypywane jest, w zależności od rodzaju, różnymi dodatkami tj. sezamem, płatkami owsianymi, otrębami itp.

Technologie pieczywa Wasa

Pierwszy rodzaj wytwarzania pieczywa chrupkiego Wasa polega na wypiekaniu go technologii wypieku zimnego. Polega ona na tym, że w celu spulchnienia ciasta wtłacza się do niego zimne powietrze i nie ma dodatku drożdży. Powstaje pieczywo mające postać cienkich i dość kruchych kromeczek. Pieczywa w tej technologii to: chrupkie 3 zboża, chrupkie żytnie i chrupkie z sezamem oraz Wasa Graham.

Druga technologia polega na wypieku na ciepło: do ciasta dodaje się drożdże, dzięki którym ono rośnie.  Wówczas pieczywo ma grubsze i twardsze kromkami. Pieczywa Wasa wypiekane wg tej technologii, które jest dostępne w Polsce to: Wasa Sport, Original i Muesli.

Powyższe rodzaje pieczywa należą do grupy pieczywa chrupkiego w 100% pełnoziarnistego.

Natomiast pieczywo lekkie powstaje w procesie ekstruzji. Na ciasto działa wtedy bardzo wysoka temperatura i ciśnienie. Powstają w tej technologii bardzo lekkie i puszyste kromeczki. Są różne smaki pieczywa lekkiego tj. żytnie, pszenne, ryżowe, kukurydziano-żytnie i 7 zbóż. Fachowcy uważają, że pieczywo lekkie Wasa to doskonałe uzupełnienie codziennej diety.

 

pieczywo Wasa

Zalety pieczywa pełnoziarnistego Wasa

Pieczywo pełnoziarniste to takie, które jest wypiekane z mąki powstałej z całych ziaren zboża: jądra, kiełka i łuski. Nie musi zatem zawierać dosłownie pełnych ziaren – są one obecne w pieczywie pełnoziarnistym w postaci pełnoziarnistej mąki.

Produkty pełnoziarniste to jeden z najzdrowszych rodzajów pożywienia – dowodzą tego najnowsze badania naukowe prowadzone niezależnie w różnych częściach świata. Najnowsze wyniki badań dowodzą, że produkty pełnoziarniste, w tym pieczywo pełnoziarniste Wasa wspomagają działanie układu pokarmowego, redukują ryzyko nadwagi oraz są pomocne w profilaktyce chorób serca i cukrzycy.

Informacje internetowe potwierdzają, że szczególnie pieczywo Wasa powstałe w technologii wypieku zimnego (można się domyślić, że chodzi o temperatury niższe niż 400C, czy 420C) jest zalecane w dietach niskokalorycznych, czy takiej jak row food.

Dlaczego zaleca się jeść pieczywo chrupkie pełnoziarniste Wasa?

Pieczywo to jest zdrowe i niskokaloryczne. Dzięki wcześniej opisanemu składowi i technologii znajduje się w nim błonnik pokarmowy. Wpływa on na prawidłową perystaltykę jelit człowieka, reguluje pracę przewodu pokarmowego, ułatwia wypróżnienie oraz daje większe uczucie sytości.

Ponadto ma też taką właściwość, że w jelicie wiąże niepotrzebne produkty przemiany materii tj. toksyny i wspomaga je usunąć z organizmu. Jest pomocny przy utrzymaniu prawidłowego składu mikroflory jelita. W ten sposób  zapobiega biegunkom, wzdęciom oraz zaparciom. W całodziennej diecie proponuje się spożywanie błonnika na poziomie 27-40 g. 1 kromka pieczywa dostarcza ok. 1,6 g błonnika.

Pozostałe zalety pieczywa Wasa

Nienasycone kwasy tłuszczowe to jeden z ważnych składników pieczywa Wasa. Wchodzą one w skład tkanek i błon komórkowych, są też niezbędne do syntezy hormonów, wspomagają przemianę materii oraz obniżają poziom cholesterolu. Pomagają w dużym stopniu w profilaktyce i leczeniu miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się to dlatego, że hamują agregację płytek krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów. Ponadto obniżają ciśnienie krwi oraz zapobiegają arytmii serca.

Pieczywo żytnie Wasa posiada dużą ilość witamin z grupy B. Te witaminy mają bardzo korzystny wpływ na skórę, paznokcie, regulują pracę układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację. Dodatek do pieczywa nasion lnu i sezamu powoduje wzrost zawartości witaminy E w organizmie. Jest ona naturalnym przeciwutleniaczem i chroni komórki organizmu przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Pieczywo jest źródłem śladowych pierwiastków mineralnych m.in. cynku, magnezu, żelaza, miedzi, fosforu oraz wapnia dzięki dodatkowi ziaren sezamu.

Specjaliści twierdzą, iż pieczywo żytnie Wasa jest produktem o małej kaloryczności, ale tylko w przypadku, jeżeli kontroluje się jego zawartość w codziennym jadłospisie. Należy pamiętać, że Wasa ta jest produktem wysoko przetworzonym, zawierającym mniej składników odżywczych niż tradycyjne pieczywo. Z tego powodu nie może całkowicie zastąpić pieczywa tradycyjnego w naszym codziennym jadłospisie. Dobrym pomysłem jest włączenie pieczywa chrupkiego np. jako przekąskę na mniejsze posiłki tj. II śniadanie i podwieczorek, a pieczywo tradycyjne powinno uzupełniać główne posiłki tj.  śniadanie i kolację.