Popularna dieta – wybrane diety

Faktem jest, że w obecnych czasach coraz więcej ludzi swój codzienny jadłospis układa według wybranej przez siebie diety. Wzorują się na dietach dietetyków m.in. Ewy Dąbrowskiej. Wszystkie przedstawione poniżej założenia popularnych diet opierają się  na sposobach oczyszczania organizmu z toksyn albo kuracji warzywno-owocowej umożliwiającej zgubienie zbędnych kilogramów. Dodatkowo mówią, jak pozbyć się złych nawyków żywieniowych. Diety te są jedynie reklamowane. Aby uzyskać dodatkowe informacje na temat ich stosowania, należy sięgnąć do podręczników lub stosownych stron internetowych. Popularna dieta – jaka to dieta?

Popularna dieta dr Ewy Dąbrowskiej

Pierwsze, co trzeba zrobić, to trening dla zdrowia, potem dopiero oczyszczanie, a następnie zadbanie o mięśnie i własną postać. Jest bez sensu ćwiczenie na zmęczonym i niewyczyszczonym z toksyn organizmie.

Pierwsze kroki dotyczą przyjmowania dziennie tylko ok. 800 kcal. Dzięki temu mniej więcej podczas 3-4 doby ośrodek głodu organizmu nie reaguje już i włącza się proces odżywiania wewnętrznego. Organizm czerpie z pozostałości pożywienia, starych komórek, zapasu tłuszczu itp. Taki sposób prowadzi do oczyszczenia organizmu, a nawet jego regeneracji i odmłodzenia.

Przebieg kliniczny kuracji warzywno-owocowej

Kilka pierwszych dni to najtrudniejszy okres kuracji. Wynika to z tego, że organizm człowieka tylko spala. Wtedy można czuć osłabienie, głód, ból głowy. Natomiast do krwi dostają się rozpuszczone w tłuszczu toksyny tj. pestycydy i leki. Po dwóch, trzech dniach dolegliwości te mijają. W tym czasie bardzo ważne są wypróżnienia. Dzięki temu takie złe objawy, jak osłabienie czy głód ustępują.

Oznaką poprawy jest dobry sen, lepszy nastrój i chęć do pracy. Poprawie ulegają: tolerancja wysiłku, zmniejszają się bóle wieńcowe, stawowe, lepsze jest krążenie krwi, ustępują obrzęki, pojawia się wielomocz. Wydzieliny (pot i mocz) dostają przykrego zapachu, a stolec traci swą woń.

Warzywa i owoce

Na diecie warzywno-owocowej można jeść tylko niektóre warzywa i owoce, które mają niski indeks glikemiczny. Jeżeli chodzi o warzywa, to dopuszczalne są takie, jak: kapusta biała, czerwona, kiszona, pekińska, kalafior, brokuł, burak, marchew, pietruszka, seler, rzodkiewka, cebula, czosnek, por, dynia, ogórek, świeży i kiszony, pomidor, papryka, sałata, szpinak, natka pietruszki, seler naciowy, zioła. Dodatkowo mogą być kiełki niektórych warzyw: lucerny, jarmużu, buraków, rzodkiewki, cebuli, pora, cebuli. Owoce dopuszczalne to: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości truskawek oraz jagód. Najlepiej spożywać warzywa i owoce na surowo jako surówki lub sporządzać świeże soki. Można także je gotować, dusić i piec.

Napoje i pieczywo

Napoje zalecane do spożycia to: woda, soki warzywne np. sok z kapusty kiszonej, soki owocowe, herbaty ziołowe i owocowe, wywary warzywne. Natomiast zakazane są: kawa czarna i zielona, herbata czarna i zielona, alkohol, kawa zbożowa i słodzone soki. Należy też unikać zwykłej soli, ale można stosować niewielkie ilości soli himalajskiej.

Jeżeli chodzi o pieczywo, to nie jemy: żadnego chleba, makaronu, kaszy, ziemniaków, grzybów, roślin strączkowych. Nie można też używać żadnych tłuszczy.

Dieta oczyszczająca jest sprawą indywidualną i zależną od potrzeb i samopoczucia organizmu człowieka w trakcie kuracji. Zalecany czas to min. 2 tygodnie, a max. 6 tygodni. Dłużej nie wolno. Kurację można powtarzać tylko 2 razy do roku, czyli co 6 m-cy, bo organizm musi wrócić do równowagi.

popularna dieta

Popularna dieta Daniela, inaczej post Daniela

Dieta Daniela jest kontrolowaną półgłodówką, której celem jest zdopingowanie organizmu do trawienia wewnętrznego. W sumie jest to dieta odchudzająca, ale również oczyszczająca organizm z toksyn. Oparta jest ona na jedzeniu określonych warzyw i owoców, niespożywaniu mięsa, wina i innych ciężkostrawnych pokarmów.

Jednak jadłospis wg tej diety jest bardzo monotonny. Nie ma w nim witamin i innych związków potrzebnych organizmowi do jego prawidłowej pracy. Dotyczy to np. witamin z grupy B. Może się okazać, że podczas tej diety trzeba będzie dostarczać organizmowi suplementów określonych witamin i związków.

Zasady diety Daniela

Polega ona na 40-dniowym poście, który podlega kontroli. Do organizmu należy dostarczyć z pożywieniem dzienną dawkę kalorii nie większą niż 600 kcal. Wtedy organizm przestawia się na odżywianie wewnętrzne. Trawieniu podlega zgromadzona tkanka tłuszczowa w narządach. Natomiast  gdy jej zabraknie, organizm zjada chore, zniszczone tkanki oraz zgromadzone w organizmie toksyny i metale ciężkie. Zatem na tej diecie nie chudnie się, natomiast oczyszcza się organizm, który wtedy jest zdrowszy.

Pokarmy wg diety Daniela

Można jeść wybrane owoce i warzywa oraz pić czystą wodę. Z warzyw i owoców dopuszcza się takie jak: buraki, seler, marchew, rzodkiewka, pietruszka, jabłka, grejpfruty,  cytryny. Nie można jeść ziemniaków i roślin strączkowych. Przyprawy dopuszczalne to: chrzan, majeranek i kminek oraz świeże zioła. Można też pić zieloną herbatę, herbatki owocowe oraz rozcieńczone wodą soki owocowe.

Natomiast nie można spożywać mięsa, chleba, mleka, tłuszczu, w tym tłuszczy roślinnych, to jest oliwy i oleju, zbóż, słodyczy i bardziej kalorycznych owoców np. winogron i bananów.

Kto może stosować dietę Daniela, a kto nie może

Dieta ta jest to głodówką przeznaczona dla osób zdrowych, które chcą się odchudzić i usunąć z organizmu toksyny. Jest ona też wskazana dla osób mających nadciśnienie, alergią skórną i pokarmową, astmę, kamicą nerkową oraz wrzody żołądka.

Natomiast nie mogą jej stosować osoby chore na cukrzycę typu I, na nadczynność tarczycy i niedoczynność nadnerczy, na gruźlicę, z chorobami nowotworowymi, po przeszczepach, chorzy na ostrą porfirię, osoby chore na depresję, pacjenci z niewydolnością serca, nerek i wątroby oraz dzieci i młodzież w okresie dojrzewania, a także kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

Popularna dieta raw food

Dietę tę utrzymują witarianie, których filozofią życia jest witarianizm. Nazywa się go też surową dietą czy też raw food. Dietę  oparto na prawie bądź  jedynie surowych produktach. Idea ta nie pozwala na obróbkę termiczną żywności powyżej 420C, a to głównie ze względu na niszczenie powyżej tej temperatury enzymów naturalnie występujących w pokarmach, minerałów i składników odżywczych pożywienia.

Witarianie twierdzą, że przyspiesza ona proces starzenia i powoduje zwiększenie  masy ciała. Dodatkowo podczas pieczenia, smażenia i gotowania, czyli obróbki termicznej bliskiej 1200C  wytwarza się związek akrylamid, który jest bardzo toksyczny. Uszkadza komórki mózgowe, może spowodować raka piersi, tarczycy, pęcherza moczowego, jąder oraz nerek. Jego metabolizowanie  ma miejsce w wątrobie, gdzie się gromadzi. Organizm  wydala z moczem tylko 10 proc. spożytego akrylamidu.

Entuzjaści diety Raw food uważają, że zdrowy styl życia powinien być zharmonizowany z otaczającym nas środowiskiem. Dlatego też każdy człowiek ma naturalne zdolności samoistnego powrotu do zdrowia.

W Polsce witarianizm  jest mało znany. Natomiast w krajach, gdzie żyją witarianie, ich filozofię życia traktuje się przychylnie, albo wręcz przeciwnie krytycznie.