Zdrowe słodycze – zdrowe dzieciństwo

Przenieśmy się do świata, w którym dorosłe problemy nie istnieją, a my znowu jesteśmy dziećmi. Z perspektywy czasy wiemy, że były to wspaniałe chwile, pełne zapachów, beztroski, a przede wszystkim cudownych smaków, które zostaną w naszych wspomnieniach na zawsze. Jakie kompozycje smakowe z dzieciństwa pamiętamy najbardziej. Myślę, że w sercach wielu osób zapisał się pachnący chlebek dopiero co wyjęty z babcinego pieca, cudowna naturalna konfitura z dorodnych malin pozbawiona wszelkich ulepszaczy smaku, do tego świeżutkie mleko prosto od krowy. Na deser jabłko zerwane z sadu, starta marchewka lub koktajl truskawkowy z maślanką własnej roboty. Pysznie i zdrowo! Tak było kiedyś. Kilkadziesiąt lat temu dzieci nie miały takiego dostępu do słodyczy, dlatego też dorośli umilali życie maluchom, oferując im wartościowe produkty przygotowane w zaciszu własnego domu i pochodzące z ogródka znajdującego się nieopodal.

Dzisiaj świat wygląda zupełnie inaczej. Ludzie nastawieni są na działanie, nieustanie się spieszą zapominając o tym, co najważniejsze. Co więcej, rosnąca konkurencja, rozwijający się rynek doprowadził do powstania ogromnej ilości firm, które oferują klientom przetworzoną żywność. Pamiętajmy jednak o tym, że gdy nie ma popytu, nie ma też podaży. Przedsiębiorstwa odpowiadają tylko na potrzeby! Wiele osób sięga po takie rozwiązania nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, które zapisują się na trwałe w organizmie. Najgorsze, że takie jedzenie dają także swoim dzieciom, przyczyniając się do negatywnych procesów w ich układzie już od najmłodszych lat. A można inaczej! Istnieje wiele alternatyw na zdrowe i słodkie dzieciństwo!

Zdrowe słodycze, czyli zmiana sposobu myślenia

Dla niektórych osób to pewnego rodzaju oksymoron. Zdrowe słodycze to się wyklucza. Jest to sposób myślenia, który ukształtował się pod wpływem schematu myślowego narzuconego nam przez uwarunkowania społeczne. Tymczasem istnieje wiele możliwości na dostarczanie naszym pociechom wspaniałego smaku bez negatywnych konsekwencji dla ich maleńkiego układu. Współcześnie na półkach sklepowych możemy także znaleźć batoniki pozbawione cukru i innych ulepszaczy smaku. Bardzo często do ich przygotowania wykorzystuje się daktyle, orzechy oraz karob. Taki posiłek poza naturalnym cukrem dostarcza cenne składniki, takie jak magnez, wapń, błonnik i niezbędne kwasy tłuszczowe. Bez trudu znajdziemy także naturalne soki, chipsy z jabłek, żelki pozbawione cukru i żelatyny bogate w witaminę C i wiele innych produktów umilających dzieciom życie.

Pamiętajmy jednak o tym, żeby w tym aspekcie nie wywołać błędnego myślenia. Oczywiście zaprezentowane produkty są zdrowe i bez obaw możemy podawać takie słodycze naszym dzieciom. Jednakże we wszystkim należy zachować umiar. Nie możemy przeciągać za bardzo szali w drugą stronę. Mimo wszystko są to słodycze, więc ich zadanie polega na sprawianiu przyjemności od czasu do czasu, a nie zawsze, wtedy kiedy przyjdzie na nie ochota!

Wszystko zależy od sposobu myślenia. Ludzie bardzo często ulegają iluzji zdrowych słodyczy. O czym najczęściej myślisz, gdy widzisz kawałek ciasta bezglutenowego pozbawionego cukru? Zapewne, że możesz pozwolić sobie na więcej! I tak się dzieje! Tym sposobem doprowadzamy do nagromadzenia cukru w organizmie, co prawda tego naturalnego, ale zawsze cukru! W tym momencie powinniśmy zastanowić się także nad tym, jaką informację przekazujemy dziecku. To sprawia, że uczy się ono jeść słodycze w większej ilości. Wszystko jest dobrze, gdy zdrowe ciasto pojawia się raz na jakiś czas.

zdrowe słodycze

Zdrowe nawyki, czyli zastanów się na tym, czego uczysz swoje dziecko

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że około 90% naszej aktywności to nawyki. Tak żyje człowiek. Podkreślić należy także fakt, że większość z nich kształtuje się właśnie w dzieciństwie. Dlatego też musimy zastanowić się, co przekazujemy naszym pociechom. W związku z tym w odniesieniu do słodyczy powinniśmy utrwalać w naszym dziecku przekonanie, że słodkości należy spożywać z umiarem, nie łączyć ich z emocjami i wybierać tylko te, które mają tylko wartościowe składniki. Bardzo dobrym sposobem jest włączenie malucha do wspólnego gotowania. Dzięki temu nauczy się tego, jakie produkty należy wybierać, które pozytywnie działają na organizm. Co więcej, to sprawia także że uzyskujemy dodatkową korzyść w postaci wspólnie spędzonego czasu i utrwalenie więzi.

Zdrowe słodycze dla dzieci – przykład przepisu

Ciekawym sposobem na zabawę i kształtowanie pozytywnych nawyków żywieniowych jest wspólne gotowanie słodkości, które są zdrowszymi odpowiednikami. Sprawimy dziecku dużą przyjemność i zadbamy o dostarczenie cennych witamin oraz mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Przykładem komponentów, które możemy zaliczyć do kategorii zdrowych słodyczy, są czekoladowe kokosowe kulki. W tym przypadku wykorzystujemy następujące składniki: daktyle, mielone migdały, karob oraz kokos do obtoczenia naszych słodkości. Pierwszy z komponentów moczymy przynajmniej przez godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu umieszczamy produkt w blenderze razem z pozostałymi składnikami. Po uzyskaniu jednolitej masy odstawiamy ją na chwilę do lodówki, żeby stężała. Następnie układamy kulki, które posypujemy kokosem i cynamonem.

Istnieje bardzo wiele rozwiązań, które możemy wykonać z dzieckiem. Pamiętać należy o tym, że przygotowując różnego rodzaju potrawy, warto dbać ograniczanie procesu wytwórczego. Oczywiście, jeżeli nie musimy! Obróbka termiczna przyczynia się do likwidacji cennych dla organizmu składników. W tym aspekcie warto wspomnieć o produktach oferowanych przez Papagrin. W ofercie znaleźć możemy bardzo cenne przekąski, które powstają w oparciu o technologię 42 stopnie Celsjusza. Dzięki niskim temperaturom wyroby zachowują wszystkie wartości odżywcze, białka, naturalne enzymy zawarte w roślinach, witaminy oraz mikroelementy. Jest to doskonała alternatywa na zdrowe słodycze dla Twojego dziecka!

Bibliografia:

http://szpinakrobibleee.pl/zdrowe-slodycze-bajka/ [dostęp 15.08.2019 roku]

https://www.straganzdrowia.pl/blog/dieta-fitness/zdrowsze-slodycze-zdrowsze-dziecinstwo# [dostęp 18.08.2019 roku]