Wpływ tytoniu na organizm człowieka

Wpływ tytoniu na organizm ludzki jest znaczny. Palacze borykają się z wieloma chorobami, nierzadko śmiertelnymi. A ich narządy wewnętrzne pod wpływem wielu niebezpiecznych dla ludzi związków przestają funkcjonować prawidłowo. I choć o konsekwencjach palenia tytoniu mówi się od lat, na świecie nadal spora liczna ludzi sięga po papierosy. Skutki palenia tytoniu nie pojawiają się natychmiastowo. Wiele schorzeń rozwija się latami, by w końcu boleśnie dać o sobie znać. Dlatego właśnie większość nałogowców sądzi, że mimo wszystko
nic złego im nie grozi.

Wpływ tytoniu na płuca, serce, nerki, mózg i żołądek oraz jelita

Jeśli wydaje Ci się, że papierosy szkodzą wyłącznie płucom, jesteś w błędzie. Wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka jest bowiem znacznie większy. Faktem jest oczywiście, że płuca najbardziej przy tym cierpią. Jeszcze nie tak dawno temu, przy okazji kampanii na rzecz rzucania palenia demonstrowane były fotografie porównawcze – między płucami osób niepalących i palaczy. Ci drudzy po latach sięgania po tytoń doprowadzili swoje płuca do stanu, w którym przypominają zwęglone mięso. Szare lub wręcz czarne narządy, to skutki wieloletniego palenia.

Palenie nie pozostaje też bez wpływu na serce i naczynia krwionośne. Pod wpływem niebezpiecznych związków przyspiesza bowiem odkładanie się blaszek miażdżycowych. Dochodzi również do uszkodzeń w śródbłonku naczyń krwionośnych. Nasz organizm przestaje być wystarczająco dotleniany. Z kolei mózg, w zależności od ilości wypalanych papierosów narażony jest na udar.

Gdy chodzi zaś o jelita, te również stają się osłabione. W wyniku długotrwałego palenia narażamy je na szereg różnego rodzaju schorzeń. Między innymi rozluźnienie mięśni, które od góry zamykają ujście żołądka, co sprzyja pojawieniu się choroby refluksowej. Takowa jest jednak najlżejszą chorobą w układzie pokarmowym, która pod wpływem palenia może się rozwinąć. O wiele groźniejszy jest bowiem rak czy wrzody żołądka i dwunastnicy.

Nerki i kości też odczuwają skutki palenia. W pierwszym przypadku chodzi głównie o ryzyko zachorowania na raka, a w drugim o zmiany w gospodarce hormonalnej. Takowe powodują bowiem osteoporozę, a w przypadku kobiet – przyspieszoną menopauzę.

wpływ tytoniu

Choroby, które źródło mają w nałogu

Wśród chorób, które źródło mają w nałogu, przoduje oczywiście rak płuc. Na 10 osób zmagających się właśnie z tego rodzaju nowotworem, aż 9 deklaruje, że paliło nałogowo. Na szczęście szybkie rzucenie papierosów zwiększa szansę na zachowanie zdrowia. Dowiedziono, że płuca są w stanie oczyszczać się z nagromadzonych toksyn. Po mniej więcej 15 latach od wypalenia ostatniego papierosa, ryzyko zachorowania na raka płuc maleje nawet o 90 procent!

Gdy mówimy o sercu, to głównymi zagrożeniami dla palaczy są kolejno: zawały, jak i udary. Bardzo często mierzą się oni też z zaburzeniami rytmu serca i wzrastającą skłonnością do powstawania niebezpiecznych zakrzepów. Niestety, ale typową dla osób palących chorobą jest też miażdżyca.

Naukowo udowodniono również związek między paleniem, a rakiem pęcherza moczowego i rakiem nerek. Przeciętnie takie ryzyko jest pięciokrotnie wyższe.

Palenie tytoniu, a dzieci i młodzież

Wpływ tytoniu na organizm człowieka jest tym groźniejszy, im wcześniej sięga się po pierwszego papierosa. Niestety, statystyki w tym zakresie są wstrząsające. Palenie nie jest powszechne wyłącznie wśród młodzieży i dorosłych, ale również pośród dzieci. Jak podają bowiem wyniki badań, większość ludzi w nałóg wpada przed osiemnastym rokiem życia.

Bez wątpienia wpływ na to ma określone środowisko. Rówieśnicy, którzy zdążyli już sięgnąć po używki, zachęcają swoich kolegów – początkowo częstując ich papierosami, a nawet ucząc palenia. Nie bez znaczenia pozostają również środki masowego przekazu. Kampanie marketingowe firm tytoniowych wzbudzają bowiem ciekawość w młodych ludziach. Palenie może być też próbą zwrócenia na siebie uwagi, wyrazem nastoletniego buntu i sposobem na problemy. Niezależnie od przyczyny sięgnięcia po pierwszego papierosa, skutki są zawsze takie same. Wczesne wpadnięcie w nałóg i kontynuowanie go w dorosłym życiu z pewnością odbije się na zdrowiu. Zanim to się jednak stanie, pogorszeniu ulegną wyniki w nauce. Wśród badanej młodzieży, która codziennie sięgała po papierosa, odnotowuje się bowiem gorszą koncentrację i trudności w przyswajaniu nowej wiedzy.

Omawiając kwestię palenia wśród dzieci i młodzieży, nie sposób pominąć też biernej jego formy. Rzecz jasna czynne palenie wśród najmłodszej grupy osób istnieje i nie sposób temu zaprzeczyć. Jednak jako dorośli bardzo często sami skazujemy nasze dzieci na złowrogi dym. Zostało udowodnione, że astma przybiera wśród dzieci palaczy o wiele ostrzejszą formę. Przebywanie w towarzystwie palących rodziców po latach odbić może się też na wzroście ciśnienia.

Na szczególną uwagę zasługuje również kwestia ciąży i palących matek. Te powinny bowiem pamiętać, że to, co robią w okresie czekania na narodziny dziecka, bezpośrednio się na nim odbija. Płód narażony na szkodliwy wpływ papierosów nie może rozwijać się prawidłowo.