Rodzinne gotowanie – edukacja i relacja z dziećmi

Ogromną wartością dla każdego rodzica są doskonałe relacje z własnymi dziećmi. Istnieje bardzo wiele sposobów na kształtowanie i umacnianie więzi ze swoimi pociechami. Jednym z nich jest wspólne gotowanie. Jest to dobra zabawa, mnóstwo frajdy, sposobność do ciekawych rozmów i zdobycia cennej wiedzy oraz umiejętności. Jakie jeszcze korzyści zyskujemy dzięki wspólnemu przygotowywaniu pysznych posiłków, którymi będzie zajadała się cała rodzina? Jak rodzinne gotowanie wpływa na relacje między członkami rodziny?

Gotowanie pozwala nam być ze sobą

Zdajemy sobie sprawę z tego, że czas bardzo szybko płynie i każdy moment jest na miarę złota. Dzieci dorosną i pójdą w swoją stronę. Dlatego też musimy wykorzystać każdą chwilę, szczególnie wtedy, gdy pociechom zależy na spędzaniu czasu z mamą i tatą. Dobrą sposobnością ku temu jest rodzinne gotowanie. Przygotowywanie potraw to bardzo dobra zabawa, podczas której można poruszać istotne kwestie, śmiać się, wygłupiać. Dzięki temu umacniają się relację pomiędzy maluchami a rodzicami. Pamiętajmy o tym, że to, co uda nam się zbudować w dzieciństwie pozostaje na lata. Niezależnie od tego, gdzie los rzuci dzieci, zawsze będą pamiętały te chwile spędzone z mamą podczas smarowania pieczywa i przygotowywania pysznej sałatki.

Wspólne gotowanie to edukacja i nauka

Przyrządzanie dań to bardzo dobry sposób na przekazywanie wiedzy, którą dziecko wykorzysta w dorosłym życiu. Wprowadzenie określonej procedury sprawia, że pociecha zdobędzie informacje dotyczące przygotowywania wartościowych produktów. Dzięki temu będzie zdawała sobie sprawę, jakie produkty należy wybierać do komponowania potraw, a jakich unikać, gdyż mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wspólne gotowanie pozwoli dziecku próbować różnorodnych smaków i kształtować swoje preferencje oraz gusta.

Rodzinne gotowanie, czyli sposób na wyzwalanie kreatywności

Z czym kojarzy nam się gotowanie? Bez wątpienia jest to umiejętność tworzenia czegoś, z niczego. Dobry kucharz musi być kreatywny. Dlatego też, gdy gotujemy rodzinnie, stwarzamy maluchowi szansę na rozwój wskazanej umiejętności, która jest cechą bezcenną. W tym przypadku warto zastosować różnego rodzaju gry i zabawy. Niezwykle ciekawy rozwiązaniem jest umiejętność rozpoznawania smaków oraz składników. Wówczas możemy przysłonić dziecku oczy i zapytać jaki komponent wyczuwa w określonym daniu. Warto eksperymentować i łączyć produkty, utrudniać zadanie, dzięki temu kształtujemy przyszłe zdolności naszej pociechy.

rodzinne gotowanie

Gotowanie to mała lekcja matematyki

Twój maluch ma kłopoty z matematyką? Zaproś dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków. To wspaniały sposób na lekcję liczenia na wesoło. Kuchnia to bogactwo miar i doskonała sposobność na rozwój wskazanej dziedziny. Podczas pieczenia pysznego ciasta dziecko zobaczy, ile to jest kilogram mąki, czy też 50 gram masła.

Ekologiczne podejście do życia

Gotowanie z dzieckiem pozwala na podjęcie ważnych i znaczących tematów. Jednym z nich jest zdrowie i kształtowanie postaw ekologicznych. Rozmowa może rozpocząć się niepozornie, jednakże może spowodować, że dziecko będzie miało jasne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. W tym aspekcie warto zadać naszemu maluszkowi pytanie, dlaczego nie powinniśmy marnować jedzenia. Ciekawym pomysłem jest także temat dotyczący opakowań wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Warto wytłumaczyć dziecku, jaki mają one wpływ na funkcjonowanie naszej planety. Wspólne sporządzanie różnych dań pozwala wytłumaczyć także, jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana i zdrowa dieta.

Sposób na niejadka

Zapraszanie dzieci do rodzinnego gotowania zapewnia także wiele innych możliwości. Małe dzieci bardzo często nie chcą jeść, odrzucają potrawy podawane przez rodziców. W takiej sytuacji wspólne sporządzanie potraw może zmienić niejadka w osobę, która delektuje się różnymi smakami. Taka zabawa sprawi, że dziecko zaprezentuje rodzicom swoje preferencje, pozna różnorodne kształty. To sprawi, że odnajdzie swoje miejsce w kuchni. Mama będzie wiedziała, jakie dania smakują dziecku. Uzyskamy obopólne korzyści. Dziecko będzie jadło, a rodzice nie będą odchodzić od zmysłów, co zrobić z niejedząca pociechą.

Kształtowanie poczucia własnej wartości

Gdy przyrządzamy potrawy wspólnie z maluchami, to dajemy im okazje do podejmowania różnych decyzji oraz wyborów. Dzięki temu wpływamy na budowanie poczucia własnej wartości. Dziecko czuje się docenione, zaczyna wierzyć we własne umiejętności. Pociecha czuje się pełnoprawnym członkiem rodziny, który ma duży udział w codziennym funkcjonowaniu. Będzie to miało bardzo duże przełożenie na przyszłość. Pozytywny stosunek do siebie jest domeną osób szczęśliwych, odnoszących sukcesy i zadowolonych z własnego życia. A wszystko zaczęło się od wspólnego gotowania. Pamiętajmy o tym, że wszystko ma początek w rzeczach małych i pozornie bez większego znaczenia!

Dzieci są dla nas największym skarbem. Dlatego też starajmy się spędzać z nimi jak najwięcej chwil. Dzięki temu kształtujemy więzi, które pozostaną z nami do końca życia. Doskonałym sposobem na rozwój relacji z dzieckiem jest rodzinne gotowanie. Jest to okazja do bycia ze sobą, podjęcia ciekawej rozmowy, nauki smaków i zdrowego odżywiania, a także ukształtowania spojrzenia na świat.