Nałogi XXI wieku

Rzeczywistość umieściła nas w czasie, który charakteryzuje się niewyobrażalnymi zmianami w każdej sferze działalności jednostki ludzkiej. W wieku XXI doszło do ogromnego skoku cywilizacyjnego w obszarze gospodarczym, naukowym, technologicznym, czy politycznym. Rozwój przyczynił się z jednej strony do poprawy ludzkiego życia, jednakże otworzył drogę do różnych niebezpieczeństw, a szczególnie uzależnień, których negatywne skutki uderzają, w kolejne jednostki nieumiejące się skutecznie bronić przed ich wpływem. Powszechne nałogi XXI wieku.

Takie nałogi jak palenie papierosów, narkotyki, alkohol, czy uzależnienie od seksu spadają na plan dalszy. Są to pozostałości poprzedniej dekady. Społeczeństwo ma coraz większą świadomość, w jaki sposób radzić sobie ze wskazanymi nieprawidłowościami. Jednakże pojawiają się nowe, o wiele bardziej kłopotliwe. W tej grupie wyróżnia się komponenty stanowiące istotny trzon dzisiejszych społeczeństw, kultur, czy też biznesów. Wiele osób nie potrafi bez nich funkcjonować i nie dostrzega zagrożenia płynącego z ich strony. Co więcej, są one systematycznie popularyzowane i przez to są pozytywnie odbierane przez większą grupę ludzi. Jakie są najgorsze nałogi XXI wieku?

Najczęstsze nałogi XXI wieku

Wirtualna rzeczywistość

Obecnie ludzie w coraz większym stopniu odgradzają się od tego, co dzieje się w realnym świecie i bardziej skupiają się na rzeczywistości wirtualnej. Najczęściej zaczyna się niepozornie, od szukania informacji, czytania artykułów, oglądania filmów. Oddając się tego typu aktywności, zaczynamy dostrzegać, że jest bardzo atrakcyjna. Odnajdujemy tam wszystko to, co możemy znaleźć w prawdziwym świecie. Możemy nawiązać interesującą znajomość, porozmawiać na ważne tematy, zagrać w ciekawą grę komputerową, być zupełnie kimś innym, pozbyć się nieśmiałości. Wszystko to jest bardzo zachęcające i bardzo szybko może wymknąć się spod kontroli.

Jakie wymienia się objawy uzależnienia od internetowego świata? W tym przypadku bardzo często zauważa się, że określona osoba izoluje się od znajomych i całego otoczenia. Jak w każdym nałogu po jakimś czasie pojawia się poczucie winy połączone z radością, która wynika z możliwości oddawania się swojej ulubionej czynności. Zaczyna to negatywnie odbijać się na relacji rodzinnej i małżeńskiej. Powoli zapomina się o znajomych i przyjaciołach. Jednakże najważniejszą kwestię, którą się wówczas traci, jest czas, który jest elementem bezcennym, gdyż nikt nam tego nie zwróci. Można wykonać krótką kalkulację. Wystarczy, że przebywamy w sieci przez dwie godziny dziennie. W ten sposób tracimy, aż 4 dni w miesiącu, co daje roczną liczbę równą 52 dni. W perspektywie siedmiu lat jest, aż rok naszego życia w plecy.

nałogi XII wieku

Uzależnienie od jedzenia

Nałogi XXI wieku – obecnie zauważalną tendencją jest coraz częstsze uciekanie ludzi do jedzenia. W tym procederze dostrzega się receptę na wszystkie problemy. Wiele osób nie potrafi sobie poradzić z trudnościami natury emocjonalnej, dlatego szuka przyjemnych doznań, które w ich przeświadczeniu stanowią metodę na kłopoty. Takie działanie prowadzi do wielu współczesnych chorób takich jak bulimia, czy anoreksja. Każdy nałóg rodzi wyrzuty sumienia spowodowane niewłaściwym zachowaniem. To prowadzi do wyżej wymienionych schorzeń.

Zaprezentowany nałóg jest również wynikiem powszechnego konsumpcjonizmu. Każdy atrakcyjny produkt, który pojawi się na półkach sklepowych, wywołuje potrzebę posiadania, spróbowania, doświadczenia. Przestaje się nad tym panować. Chcemy po prostu to mieć. Zainteresowanie jedzeniem wynika także z powszechnego dążenia do zapewnienia sobie wspaniałego wyglądu i ładnej sylwetki. Różnego rodzaju diety prowadzą do tego, że u wielu osób najważniejszą myślą towarzyszącą przez większość dnia jest pokarm.

nałogi XII wieku

Zakupoholizm

Rozwój gospodarczy oraz dobrobyt sprawia, że ludzie coraz więcej kupują. Pojawia się zatem niebezpieczeństwo utraty kontroli nad tym procesem. Ludzie zachęcani różnymi reklamami żyją w przeświadczeniu, że dane dobra są im niezbędne do funkcjonowania. To sprawia, że zaczynają spędzać każdą wolną chwilę, na zakupach wymyślając, coraz to nowe potrzeby. Wciągają w to całe rodziny i nie potrafią się z tego wyzwolić. Można pokusić się o stwierdzenie, że konsumpcjonizm to zaraza XXI wieku. Nałóg ten sprawia, że ludzie wpadają w pułapkę długów, z której nie potrafią się wyzwolić. To negatywnie odbija się na relacjach rodzinnych i małżeńskich. Jest to bardzo niebezpieczne. W ekstremalnych sytuacjach człowiek może spaść na samo dno i wylądować na ulicy. A często zaczyna się od małych zakupów!

Telewizja

Podejmując temat dotyczący nałogów XXI wieku nie można zapominać o telewizji. Współcześni ludzie nie potrafią zrezygnować z tego medium. Każdą wolną chwilę przeznaczają na oglądanie swojego ulubionego programu albo patrzenie na cokolwiek. Ważne, żeby telewizor był włączony. W taki sposób rozpoczynają każdy dzień i tak też kończą. Zamiast żyć i doświadczać zdarzeń patrzą, jak żyją inni. W ten sposób życie przecieka im przez palce, mija na obserwowaniu improwizowanych scen. Jest to bardzo niebezpieczne. Takie zachowanie prowadzi do zaburzenia relacji rodzinnych. Ludzie zapominają, jak z sobą rozmawiać, a jedynym tematem jest program telewizyjny. Co więcej, przestają się ruszać. Spędzają osiem godzin w biurze, a pozostały czas na siedzeniu przed telewizorem. Określone działanie bardzo negatywnie wpływa na zdrowie, prowadzi do wielu niebezpiecznych schorzeń i chorób. Warto o tym pomyśleć, zanim siądzie się do swojego ulubionego filmu.

nałogi

Brak wolnego czasu

Innym rodzajem nałogu, który determinuje XXI wiek, jest notoryczny brak czasu. Ludzie bardzo dużo pracują, zapominając o najważniejszych kwestiach. Pragną być najlepsi w każdym względzie i mieć kontrolę nad każdym aspektem swojego życia. Tym sposobem, uczestniczą w potężnej machinie korporacyjnej zapominając o najbliższych i przyjaciołach. Każdą chwilę poświęcają pracy tracąc to, co najważniejsze, życie, które trzeba przeżyć jak najlepiej. Bardzo często budzą się z tego snu, jak jest już za późno na odbudowanie pewnych relacji.