Jak wyciskać sok, żeby nie stracić witamin?

Właściwości zdrowotne soków warzywnych i owocowych są nieocenione. O tym słyszał każdy z nas. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że sok sokowi nie jest równy. Musimy zdać sobie sprawę, że tego, że gotowy produkt zakupiony w sklepie pozbawiony jest większości drogocennych składników. Co więcej, nawet soki, na których opakowaniu widnieje napis 100% najczęściej przygotowywane są z zagęszczonego produktu. Gdy pragniemy zapewnić naszemu organizmowi cenne witaminy i minerały, powinniśmy spożywać soki tłoczone. Takie rozwiązanie jest bogactwem niezmierzonej ilości witaminy C oraz pektyn. Ponadto, dostarczają one cztery razy więcej flawonoidów niż ich klarowne odpowiedniki. Jakie rezultat dzięki temu zyskujemy? Flawonoidy są nieocenione w walce z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za szybsze starzenie się organizmu człowieka, czy powstawanie nowotworów. Najzdrowsze soki możemy tłoczyć sami, najlepiej z własnych lub wysokiej jakości warzyw i owoców! Jak wycisnąć sok, żeby nie stracić cennych witamin?

Dlaczego warto pić wyciskane soki? Jaki mają wpływ na nasze zdrowie?

Picie pełnowartościowych soków przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu. Szczególnie cenne są soki warzywne. Takie rozwiązanie dużo lepiej poradzi sobie z przywróceniem równowagi dla ludzkiego układu. Dzięki nim uzupełnimy również różne niedobory w organizmie. Soki lepiej wchłaniają się z układu pokarmowego. Proces realizowany jest nawet po 15 minutach od rozpoczęcia trawienia. Składniki przyswajane są nawet w 90%.

Soki wyciskane zapewniają bogactwo składników mineralnych oraz witamin. Szczególnie wartościowe są sok z marchwi, jarmużu, kapusty, szpinaku, czy natki pietruszki. W takich sokach możemy znaleźć witaminę A, która jest niezbędna dla zachowania dobrego wzroku. Co więcej, zawierają dużo witaminy C, wspierającej układ krwionośny witaminy K, niezbędnej dla funkcjonowania mózgu witaminy B, wapnia, żelaza i innych wartościowych składników.

Czym się różni wyciskarka od sokowirówki – jak wyciskać sok?

Dlaczego powinniśmy wyciskać sok? Czym różnie się sok wyciskany, od tego otrzymanego z sokowirówki? W drugim przypadku owoce są ścierane. W dalszej kolejności z tak otrzymanej pulpy odwirowywany jest sok. Produkt uzyskany w ten sposób bardzo szybko się utlenia. W związku z tym musimy jak najszybciej spożyć wyrób. Gdy tego nie zrobimy, stracimy cenne witaminy i minerały.

W przypadku wyciskania zachodzi inny mechanizm. Warzywa i owoce są miażdżone, a nie ścierane. Ten proces doprowadza do przerwania ścian komórkowych miąższu owoców. Zaprezentowane działanie sprawia, że produkt ma w swojej zawartości zdecydowanie więcej enzymów oraz witamin. Co więcej, jest także bardziej esencjonalny. Brak wirowania doprowadza do tego, że wyrób nie ulega tak bardzo napowietrzeniu i rozwarstwieniu. Najlepsze rezultaty uzyskamy, gdy wykorzystamy wyciskarkę wolnoobrotową.

jak wyciskac sok

Jak wyciskać soki, żeby zatrzymać, jak najwięcej witamin i składników mineralnych?

Wiemy już, że optymalne efekty uzyskamy, gdy przygotujemy sok w wyciskarce. Jednakże warto pamiętać o ważnych zasadach, które ochronią przed stratą cennych składników. W tym przypadku musimy pamiętać o tym, żeby wybierać dobrej jakości warzywa i owoce. Wspaniałym rozwiązaniem jest ich pozyskanie od lokalnych producentów. Pamiętajmy również o tym, żeby dokładnie myć produkty przeznaczone do przygotowania soku.

Chcesz, żeby sok z wyciskarki zapewnił Twojemu organizmowi maksymalną ilość witamin? Wypij produkt zaraz po przygotowaniu. Oczywiście nie jednym łykiem, staraj się nim delektować. Jednakże najlepiej unikać przechowywania. W przypadku, gdy jednak zdecydujemy się wypić sok z wyciskarki później, musimy zadbać o odpowiednie warunki. Tak przygotowany wyrób możemy trzymać w lodówce przez maksymalnie dwa dni. Wówczas będzie najsmaczniejszy oraz najzdrowszy!

Korzystnym działaniem z naszej strony będzie, gdy wypijemy sok rano, na pusty żołądek. Jest to ważne, gdyż w takich warunkach układ człowieka najlepiej przyswoi cenne składniki. W ten sposób nie zaangażujemy układu trawiennego i uzyskamy znaczną ilość energii, która pozwoli nam na pokonanie wyzwań, które przygotował dla nas nowy dzień.

Podczas przygotowania soków stosujemy więcej warzyw niż owoców. Te drugie mogą przyczynić się do podniesienia poziomu cukru we krwi. Co więcej, wykorzystujmy różne produkty, eksperymentujmy, i przełamujmy rutynę!

Więcej witamin zyskamy, gdy nie obierzemy warzyw i owoców ze skórki. W niej bowiem znajduje się największa ilość wartościowych składników. Wyjątek stanowią cytrusy, dynia oraz mango.

Przykładowe przepisy na soki z wyciskarki

Jednym z ciekawszych przepisów na sok z wyciskarki jest produkt stanowiący połączenie pomidora, ogórka, pietruszki oraz marchewki. Do jego przygotowania wybieramy jeden duży ogórek, pęczek świeżej natki pietruszki, trzy pomidory i taką samą liczbę marchewek. Najlepiej zachować następującą kolejność: pomidory, ogórki, pietruszkę, a na końcu marchew. Sok należy podawać zaraz po wyciśnięciu.

Doskonałym przykładem pełnowartościowego soku jest wyrób przygotowany z wykorzystaniem pomarańczy, imbiru, selera oraz słodkich ziemniaków. W takiej sytuacji do wyciskarki wkładamy jeden mały batat, kawałek imbiru, dosłownie cztery łodygi selera i jako uwieńczenie dzieła cztery obrane pomarańcze.

Ostatnią propozycją będzie sok uzyskany z garści szpinaku, grubego plasterka buraka, takiej samej ilości ogórka, połówki dojrzałego awokado, trzech jabłek oraz małej garści natki pietruszki. I voilà!

Do postanowienia picia tłoczonych soków musimy podejść bardzo poważnie. Tylko systematyczne przyjmowanie tych pełnowartościowych produktów zapewni najlepsze rezultaty. Regularnie spożywanie soków oczyszcza organizm, ma działanie odchudzające, dodaje energii, a co najważniejsze poprawia nastrój. Efekty są widoczne gołym okiem. Nasza cera staje się promienna, gładka, pozbawiona wyprysków. Korzyści jest bardzo dużo, jednak uzyskamy je dzięki cierpliwości i konsekwencji!

Bibliografia: