Jak łatwo zmienić nawyki żywieniowe?

Jesteś tym, co jesz, tak brzmi potocznie formułowana reguła. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ jedzenie ma wpływ na życie człowieka, tym bardziej na jego samopoczucie. Dlatego w momencie, gdy dostarcza się złej jakości pokarmu do organizmu, zaburza się jego funkcjonowanie. Wpływa to na zdrowie, ale również na wygląd człowieka. Jak łatwo zmienić nawyki żywieniowe? Czy jest to możliwe? Oczywiście! Oto kilka wskazówek.

Zmiana nawyków żywieniowych – stopniowo do celu

Dobre nawyki żywieniowe, a złe nawyki żywieniowe, każdy jest w stanie rozróżnić jedno od drugiego. To nie wymaga czasu, by ktoś był w stanie je opisać. W przypadku zmiany nawyków czas jest kluczowy. Nie można popadać w skrajność, bo to jedynie przyniesie odwrotny skutek. Jeśli ktoś przez całe życie je jasne pieczywo, nie można od razu go zmusić, by z dnia na dzień przestał je spożywać. Tego typu restrykcyjna dieta może zadziałać, ale jedynie na krótki okres. Po tym okresie ochota na pieczywo wzrośnie, co nie jest zamierzonym efektem. Dlatego najlepiej stopniowo ograniczyć spożywanie jasnego pieczywa. Z 5 kromek dziennie, na 2, a pozostałą ilość zamienić na razowe, zdrowsze pieczywo. Dzięki takiemu podejściu wdroży się pewne mechanizmy w zachowaniu i stylu życia, które zostaną już na zawsze.

Innym przykładem może być spożywanie słodyczy. Próba wyeliminowana całkowicie je z diety, to nie jest dobry pomysł. Po kilkutygodniowej absencji ochota na słodkie wzrośnie do takie stanu, że pochłonięcie całej tabliczki czekolady będzie jedynie formalnością. Lepiej zjeść raz w tygodniu coś słodkiego. Zaspokoi się wtedy swoją potrzebę, ale ani w jedną, ani w drugą stronę nie popadnie się w skrajność. Wszystko jest dla ludzi, trzeba jedynie stosować z umiarem.

Zmiana nawyków żywieniowych zaczyna się od śniadania

Każdy słyszał to powiedzenie, że śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak. Wydaje się trochę naciągane, ale jednak coś w tym jest. Wiele osób, które mają złe nawyki żywieniowe, nie jedzą w ogóle śniadań. Nie ma czasu na to, za dużo pracy od rana, po wczorajszej sytej kolacji nie mam ochoty nic zjeść. To kilka wymówek, które często można usłyszeć. Niestety, jedzenie śniadań, to czynność złożona, warunkowana kilkoma aspektami. Po pierwsze trzeba wstać wcześniej by mieć czas jeść śniadanie. Po drugie trzeba mieć co zjeść, więc trzeba zrobić zakupy dzień wcześniej lub wcześniej. A po trzecie zrezygnować z bardzo obfitych kolacji oraz przekonać siebie, że śniadanie to podstawa rozpoczęcia nowego dnia. Na początku można zacząć od małych przekąsek. Owocowy koktajl albo musli z mlekiem czy z jogurtem będzie dobrym pomysłem. Z czasem wypracuje się schemat, który spowoduje, że bez śniadania nikt nie ruszy się z domu.

nawyki żywieniowe

Otoczenie kształtuje dobre nawyki żywieniowe

Jako dziecko każdy słyszał, żeby jadł więcej warzyw i owoców, a nie tylko chipsy czy inne kaloryczne przekąski. Momentami jednak to było mało przekonywające, gdy padało z ust ojca, który palił w tym czasie papierosa, albo mamy, która oglądając serial jadła czekoladki. Dużo łatwiej zmienić swoje nawyki żywieniowe, kiedy rodzina i przyjaciele również stosują się do zdrowych zaleceń. Otoczenie wtedy mimo tego, że kusi, nie jest już takie atrakcyjne. Dlatego chcąc przekonać dzieci do bardziej wartościowych posiłków, rodzice powinni pokazać, że też takie spożywają. Wtedy będzie to najlepszy przykład, a dziecko czerpiąc wzorce z rodziców czy innych dorosłych, w końcu przekona się do zdrowszego jedzenia. Warto uświadamiać od najmłodszych lat, to wpłynie na późniejsze życie, w pewnym stopniu już ukierunkowując.

Tutaj należy także dodać, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą iść w parze ze smakiem. Coś zdrowego nie musi być mało smaczne! Wręcz przeciwnie, należy jedynie przygotowywać posiłki, które będą prezentować się obłędnie. Wtedy nawet znienawidzona brukselka czy botwina będzie kusić, by je zjeść. Nie tylko ten sposób działa na dzieci, ale również na dorosłych. Nikt przecież nie lubi, jak jedzenie nie jest estetyczne, bo to od razu zniechęca. Korzystając z różnych przypraw i możliwości, można stworzyć kulinarne cuda, które nie tylko będą smakować, ale w pełni wpiszą się w dobre nawyki żywieniowe.

Jak zmienić nawyki żywieniowe? Zaproś motywację!

Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle zmienić nawyki żywieniowe. Czemu te złe nawyki warto zastąpić dobrymi? Jeśli ktoś robi to z przymusu, bo lekarz kazał albo żona, to prawdopodobnie nic z tego nie będzie. Trzeba odnaleźć w sobie wewnętrzną motywację, która pcha do takiego działania. Społeczeństwo promuje zdrowy tryb życia. Nie robi tego bez przyczyny. Rosnąca ilość osób z nadwagą, która powoduje choroby jak miażdżycę, sprawia, że warto dalej uświadamiać ludzi.

Jeśli ktoś podjął wyzwanie zmiany nawyków w żywieniu, bo dostrzega problem w swojej codziennej diecie, to super! Już na tym poziomie widać, że zauważył coś niepokojącego, coś, co może nie do końca przerodziło się w chorobę, ale ku temu zmierza. Świadomość o różnego rodzaju problemach zdrowotnych bardzo często motywuje do podjęcia pewnych działań. W obecnym świecie jest wiele przydatnych programów czy aplikacji, które umożliwiają pomoc przy kontrolowaniu się w spożywaniu posiłków. Wyliczają kalorie, pomagają ułożyć plan diety czy mają informacje na temat żywienia. Dużo łatwiej wtedy o utrzymanie się w postanowieniu, gdy pomoc dosłownie jest pod ręką.

Działanie rodzi motywację, dlatego, gdy ktoś zrobi pierwszy krok i odrzuci złe nawyki żywieniowe, umysł od razu to zakoduje. Nawet jeśli nie do końca się uda wypełnić plan, to jest praktycznie pewne, że dana osoba wróci, by spróbować jeszcze raz. Trzeba delektować się jedzeniem, sprawić, że jedzenie nie będzie jedynie codziennym procesem, a będzie sprawiać przyjemność. Motywować się efektami, które z pewnością będą po wdrożeniu zdrowych nawyków żywieniowych. Dorzucając do tego aktywność sportową, bardzo szybko dostrzeże się same plusy wynikające z tej zmiany.

Źródła:

https://www.newsweek.pl/styl-zycia/jak-zmienic-swoja-diete-jak-zaczac-sie-zdrowo-odzywiac/s5tjn84

https://kcalmar.com/blog/2016/11/08/jak-zmienic-zle-nawyki-zywieniowe/

http://pfed.home.pl/files/karpacz_metody_zmiany_nawykow_zywieniwych_i_stylu_zycia_grazyna_korzeniewska.pdf