Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa staje się coraz to popularniejszą dieta stosowaną. Dania bezglutenowe spożywane są nie tylko przez osoby, które cierpią na nietolerancje glutenu, ale również przez osoby, którym glutem nie powoduje, żadnych dolegliwości. Argumentują to, chociażby faktem, że chcą poprawić swój ogólny nastrój albo zrzucić zbędne kilogramy. Czy aby na pewno takie działanie korzystnie wpływa na organizm? Dieta bez glutenu – wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

Dieta bezglutenowa, czym właściwie jest

Jest to dieta, w której w całkowity sposób należy wyeliminować produkty, które posiadają gluten. Tutaj bezwzględnie zabronione jest spożywanie pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa oraz produktów, które zawierają powyższe składniki w swoim składzie. Z kolei dozwolonymi produktami są ziemniaki, kukurydza, mięso, ryż, soja, proso, maniok, warzywa strączkowe, orzechy, warzywa i owoce, a także maniok, tapiok czy sago. Produkty bezglutenowe to również takie, które zawierają śladowe ilości glutenu, które nie przekraczają 20ppm (20mg na kg). Takie wytyczne ustaliło FAO/WHO.

Dieta bezglutenowa skierowana jest głównie do osób, które chorują na nietolerancję glutenu. Przykładem takiej choroby jest celiakia, genetycznego uwarunkowania. Taka dieta powinna być w pełni przestrzegana przez całe życie. Diety bez glutenu zalecane są również osobom dotkniętych innymi schorzeniami autoimmunologicznymi. Wspomnieć tutaj można o chorobie Hashimoto, cukrzycy typu 1, autyzmie albo zespole jelita drażliwego. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie wspomniane wyżej choroby idą ze sobą w parze z celiakią. Dlatego ważne jest, aby u osób mających problem z glutenem, przeprowadzić szczegółowe badania, które pozwolą zdiagnozować przyczynę dolegliwości.

Przepisy bezglutenowe, czyli nie taki diabeł straszny

Dzięki temu, że wiele produktów nie jest naturalnym źródłem glutenu, nadal pozostaje, w czym wybierać w kwestii pokarmu. Tym samym zastępowanie produktów pszennych, nie jest rzeczą niewykonalną. Makaron można zastąpić ryżem albo kasza jaglaną z prosa, a mąkę pszenną skrobią kukurydzianą. Poza tym na rynku dostępny jest chleb bezglutenowy albo makaron. Należy szukać produktów oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa. Do wyboru pozostaje cała gama innych produktów, które można bez obawy stosować. Do takich należą warzywa, owoce, mięso, jajka, ryby, mleko i inny nabiał, niezawierający słód jęczmienny oraz przyprawy jak sól lub pieprz. Smakosze herbaty i kawy tak samo nie muszą się obawiać, jedynie nie można pić kawy zbożowej.

Dieta bezglutenowa – przykładowe przepisy

Śniadanie: płatki kokosowe, orzechy, owoce, mleko lub maślanka/ chleb bezglutenowy, pasta z warzyw strączkowych, pomidor, przyprawy, herbata lub kawa naturalna/ omlet jajeczny z płatkami kukurydzianymi,
Obiad: zupa krem (dowolne warzywa) / ryż z warzywami z dodatkiem wołowiny lub piersi z kurczaka/zapiekanka ziemniaczana, świeżo wyciskany sok z dowolnego owocu,
Kolacja: nadziewane cukinie z mięsem mielonym/ pomidory z mozzarellą i bazylią/ gotowany kalafior z dodatkami według uznania.

dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa – czy jest dla wszystkich?

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że dieta bezglutenowa stosowana jest, nie ze względów zdrowotnych, a z powodu panującej na nią mody. Innym powodem jest błędne rozumowanie, że ta dieta pozwoli pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta powinna być zbilansowana, a czynnik, który powoduje utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej nie ma swojego podłoża w glutenie. Za to odpowiada ograniczenie pożywienia, po wcześniejszym wyliczeniu zapotrzebowania kalorycznego oraz zdrowe produkty w codziennej diecie. Oprócz tego produkty wolne od glutenu bardzo często mają większą wartość energetyczną. Zdecydowanie nie wpłynie to na utratę wagi, a jedynie może spowodować jego wzrost lub słabsze samopoczucie. Dlatego w tym miejscu należy zaznaczyć, że gluten nie wpływa w żaden negatywny sposób, na osoby, które nie mają problemu z jego nietolerancją.

Nieprawidłowo stosowana dieta bezglutenowa może jedynie zaszkodzić, a nie pomóc. Może być przyczyną utraty z organizmu składników odżywczych takich jak żelaza, witamin z grupy B lub błonnika. Po rezygnacji z glutenu może dojść do podwyższenia się spożycia tłuszczów nasyconych, które wpływają na choroby nadciśnienia, otyłości albo miażdżycy. Nie należy zatem ulegać trendom, które narzuca społeczeństwo. Bardzo często jest tak, że nie ma ono pełnej wiedzy z tego zakresu. Jak podają statystyki, duża część osób promująca dietę bezglutenową robi to nie z faktów zdrowotnych, a jedynie pod wpływem otoczenia. Tym samym, nie konsultując tego z lekarzem, a jedynie korzystając z informacji dostępnych w Internecie.

Konsultacja z lekarzem na pierwszym miejscu

Jeśli dolegliwości, które nam towarzyszą dają przesłanki, że to gluten jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy, należy udać się do lekarza. Zleci on wykonanie wszystkich potrzebnych badań, które pomogą ustalić rzeczywisty stan zdrowia. Nie można próbować leczyć się na własną rękę, ponieważ takie działanie z pewnością przyniesie więcej strat niż zysków. Nieumiejętne stosowanie jakiejkolwiek restrykcyjnej diety jest nieodpowiedzialne oraz znacznie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Wszystko powinno być ustalone pod okiem lekarza specjalisty, dietetyka, który będzie kontrolował zdrowie i życie pacjenta.

W przypadku, gdy przypuszczenia się potwierdzą i faktycznie osoba cierpi na nietolerancje glutenu należy przestrzegać zaleceń medycznych z tego zakresu. Wszystko powinno jednak odbyć się za zgodą lekarza oraz to on powinien dawać dalsze wskazówki co do choroby. Warto tak samo udać się do dietetyka, który ustali specjalną dietę. Dzięki temu będzie można w pełni zweryfikować czy dieta spełnia swoje założenia, korzystnie wpływając na samopoczucie oraz zdrowie danej osoby. Najważniejsze to nie wyciągać pochopnych wniosków lub nie ulegać presji społeczeństwa, z racji, że trendy zmieniają się bardzo szybko. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem oraz przekonaniem, że każdy jest jednostką indywidualną, która na swój sposób jest wyjątkowa.

Źródła:

http://www.jchc.eu/numery/2015_1/201516.pdf

https://celiakia.pl/produkty-dozwolone/

https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/gluten—wrog-czy-przyjaciel-