Co jeść, żeby mieć piękną i zdrową cerę?

Nie bez przyczyny mówi się, że jesteś tym, co jesz. Pokarmy, które przyjmujesz, mają ogromny wpływ na Twoje zdrowie. W przypadku, gdy zapominasz o dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych, Twój organizm cierpi. Co więcej, wszystko jest dostrzegalne gołym okiem. Twoja cera jest szara, przygaszona. Obecność toksyn i szkodliwych substancji objawia się w postaci nieestetycznie wyglądających wyprysków. W takiej sytuacji bardzo często dopada człowieka zmęczenie, brak energii oraz chęci do podejmowania wszelkiej aktywności. Trzeba z tym skończyć! I zadbać o swoje zdrowie. W jaki sposób? Co jeść, żeby mięć piękną i zdrową cerę? Jak przyciągać spojrzenia innych i cieszyć się szczęśliwym życiem? Piękna i zdrowa cera – co robić by ją utrzymać?

Po pierwsze przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty

Co to są antyoksydanty? Najprościej można powiedzieć, że są to związki chemiczne, które powodują neutralizowanie niepożądanego działania wolnych rodników, a także usuwanie ich z układu człowieka. To sprawia, że zapewniają ochronę przed istotnymi uszkodzeniami komórek, a w konsekwencji przedwczesnym starzeniem się naszej skóry. Co więcej, wykazują one pożądany wpływ na kwestię dotyczącą elastyczności skóry, przez regenerację włókien kolagenowych. Stanowią ważną barierę przed promieniowaniem słonecznym. Mają także aktywność przeciwzapalną. Przeciwutleniacze zapobiegają również rozwojowi różnych chorób cywilizacyjnych. W tym gronie wymienia się miażdżycę, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, degenerację siatkówki oka, nowotwory, czy też chorobę Alzheimera.

Gdzie można znaleźć przeciwutleniacze? Dieta na ładną cerę uwzględniająca wymienione wyżej związki powinna zawierać zieloną herbatę, kawę, kakao, czosnek, jagody acai, porzeczki, jabłka, oregano, rozmaryn, fasolę i wiele innych.

Piękna i zdrowa cera – istotne znaczenie ma krzem oraz cynk

Komponując swoją dietę na ładną cerę, nie zapominamy o strukturach takich jak krzem, a także cynk. Wskazane składniki skutecznie chronią przed zmarszczkami i poprawiają elastyczność naszej skóry. Krzem to życie, siła i energia. Co więcej, skutecznie wzmacnia nasze naczynia krwionośne oraz chroni przed tworzeniem się nieestetycznego cellulitu. Cynk natomiast wspaniale sprawdza się podczas neutralizowania wolnych rodników i wytwarzania kolagenu. Gdy chcemy dostarczyć pierwszy składnik do naszego układu, musimy spożywać banany, daktyle, pyszną kaszę gryczaną i wyśmienite owoce morza. Cynk występuje w pełnoziarnistych produktach, orzechach, fasoli, rybach oraz mięsie.

Nienasycone kwasy tłuszczowe i ich właściwości nawilżające

Gdy pragniemy uzyskać efekt, jakim jest piękna cera, musimy regularnie przyjmować nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one niezbędne do właściwego funkcjonowania układu człowieka. Struktury te przyczyniają się do wzmocnienia odporności, pomagają w odpowiednim działaniu procesów myślowych. Na ich obecności korzysta układ krwionośny oraz serce. Co więcej, doprowadzamy w ten sposób do skutecznego usuwania substancji toksycznych z organizmu. Nasza cera jest piękna i nawilżona, pozbawiona wszelkich wyprysków. Dlatego też dieta na trądzik powinna uwzględniać dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dostarczymy je do swojego układu, gdy w naszym menu znajdą się tłuste ryby, nierafinowane oleje roślinne, orzechy, pestki dyni i awokado.

piękna i zdrowa cera

Witaminki dla ładnego chłopczyka i dziewczynki

Witaminy z grupy B

Są one niezbędne dla zachowania zdrowej cery. Istotną ich cechą jest to, że skutecznie przyczyniają się do hamowania procesów zapalnych. Ponadto, doskonale ujędrniają oraz uelastyczniają skórę. W jakich produktach żywnościowych odnajdziemy te drogocenne witaminy? Dostarczymy je do naszego organizmu, gdy w naszej diecie będziemy wybierać pestki dyni, sezam, słonecznik, warzywa strączkowe, ryby takie jak łosoś, czy tuńczyk, awokado, jajka i wiele innych produktów.

Witamina A

Dieta na piękną cerę powinna zwracać uwagę na obecność witaminy A. Dzięki temu skutecznie zadbamy o spowolnienie procesu starzenia się skóry. Jest to wspaniałe remedium, które doprowadza do dotlenienia skóry, wzmocnienia włókien kolagenowych oraz elastyny, a w konsekwencji odłożenia w czasie procesu powstawania zmarszczek.

Witaminę A znajdziemy w pomarańczowych oraz żółtych owocach i warzywach, a więc w marchewce, pomidorach, papryce, czy morelach, w zielonych komponentach, na przykład szpinaku, roszponce, rukoli, jarmużu, brokułach, a ponadto w jajkach, maśle, czy wątróbce.

Witamina E na poprawę elastyczności skóry

Związek ten skutecznie przeciwdziała tworzeniu się procesów zapalnych, niweluje negatywne rezultaty wynikające z działania promieniowania słonecznego, a także zapewnia ochronę włóknom kolagenowym. Dzięki temu bardzo długo utrzymujemy piękny i młody wygląd skóry. W tym przypadku trzeba jeść jagody, migdały, orzechy, nierafinowane oleje roślinne, tłuste ryby, białą kapustę.

Witamina C

Jak mieć piękną cerę? Rezultat ten uzyskamy, gdy dostarczymy do naszego organizmu elementy pomagające w produkcji kolagenu. Uda nam się, to gdy uwzględnimy w naszym menu produkty bogate w witaminę C, która ma również właściwości antyutleniające. Wskazany związek zawarty jest w czarnych porzeczkach, truskawkach, papryce, szpinaku, cytrusach, kalafiorze, czy kiszonkach.

Piękna i zdrowa cera – woda, czyli odpowiedni poziom nawilżenia skóry

Bardzo ważny jest także właściwy stopień nawodnienia organizmu. Woda jest potrzebna do funkcjonowania każdego jednostki żywej. Codzienne uzupełnianie płynów sprawi, że nasza skóra nie będzie sucha. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nadmiernie przesuszona cera doprowadza do szybszego powstawania zmarszczek. Dlatego też, jeżeli chcesz zachować piękną skórę, to pij każdego dnia minimum dwa i pół litra niegazowanej wody mineralnej!

Pamiętajmy o tym, że najwięcej witamin i minerałów przetransportujemy do naszego organizmu, gdy będziemy unikać obróbki termicznej. Gotowanie i inne procesy technologiczne pozbawiają artykuły żywnościowe wielu cennych składników. W przypadku produktów, które muszą przejść przez takie działanie, starajmy się wybierać najkorzystniejszą formę przyrządzania. Bardzo dobrym sposobem na ograniczenie ubytku znaczących mikroelementów jest gotowanie na parze. Starajmy się także maksymalnie skracać obróbkę i nie przekraczać temperatury 42 stopni Celsjusza, jeżeli oczywiście nie musimy. Pamiętajmy także o tym, że nasza dieta musi być rozsądna. Nie możemy również przesadzać, gdyż nadmiar składników, może być tak samo szkodliwy, jak ich niedobór.

Bibliografia: